ԿԳՄՍ նախարարն ու ՄԹ դեսպանը քննարկել են բարձրագույն կրթության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին ու Բրիտանական խորհրդի գլոբալ ցանցի տնօրեն Չարլի Վալքերին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ադդէ Հովասափյանը:
Ժաննա Անդրեասյանը, անդրադառնալով կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում Բրիտանական խորհրդի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացմանը և փորձի փոխանակումներին, նշել է, որ դրանք կարող են ստեղծել նոր հնարավորություններ արդյունավետ համագործակցությունն առավել ընդլայնելու համար:
Հատկապես շեշտվել են անգլերենի ուսուցիչների վերապատրաստման և ուսուցման որակի ապահովմանն ուղղված աջակցությունը, դպրոցներում անգլերենի ակումբների ստեղծման, բուհերում «Ստեղծագործ միտք» ծրագրերը։
Անդրադարձ է եղել նաև կրթության և մշակույթի ոլորտների բարեփոխումների ընթացքին. կողմերը վերահաստատել են իրանց պատրաստակամությունը՝ առավել արդյունավետ համագործակցել ոլորտային ռազմավարությունների իրականացման փուլում։
Հանդիպման ընթացքում առաջարկվել է դիտարկել համագործակցության հնարավորությունները բարձրագույն կրթության ոլորտում, մասնավորապես՝ փոխայցելություններ կազմակերպել բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների միջև:
Բրիտանական խորհրդի գլոբալ ցանցի տնօրեն Չարլի Վալքերին իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության համար: Նա, բարձր գնահատելով կատարված աշխատանքն ու փորձի փոխանակումը, նշել է, որ Հայաստանի հետ համագործակցությունը ներառում է տարբեր ուղղություններ, և պատրաստակամ են շարունակելու և առավել ամրապնդելու փոխգործակցությունը:
Կողմերը կարևորել են նաև կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում համատեղ ծրագրերի իրականացումը և փորձի փոխանակումները, որոնք կարող են ստեղծել նոր հնարավորություններ արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման համար:

Министр образования и культуры и посол Великобритании обсудили возможности сотрудничества в сфере высшего образования
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян сегодня приняла Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джона Галлахера и директора Глобальной сети Британского Совета Чарли Уокера.
На встрече присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян и директор армянского отделения Британского Совета Адде Овасапян.
Жанна Андреасян, касаясь реализации совместных программ и обменов опытом с Британским Советом в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи, отметила, что они могут создать новые возможности для дальнейшего расширения эффективного сотрудничества.
Особо подчеркнута поддержка, направленная на обеспечение качества преподавания и подготовки учителей английского языка, создание клубов английского языка в школах, программы «Creative Mind» в университетах.
Также был упомянут ход реформ в сферах образования и культуры. стороны подтвердили готовность к более эффективному сотрудничеству на этапе реализации отраслевых стратегий.
В ходе встречи было предложено рассмотреть возможности сотрудничества в сфере высшего образования, в частности, организовать взаимные визиты между высшими учебными заведениями.
Чарли Уокер, директор глобальной сети Британского Совета, поблагодарил за эффективное сотрудничество. Высоко оценив проделанную работу и обмен опытом, он отметил, что сотрудничество с Арменией включает различные направления, и они готовы продолжать и еще больше укреплять сотрудничество.
Стороны также подчеркнули важность реализации совместных программ и обменов опытом в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи, что может создать новые возможности для расширения эффективного сотрудничества.