Սուրեն Պապիկյանն այցելել է Մոն-Վալերիանի հուշահամալիր
Հունիսի 19-ին աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի և ռազմական կցորդ Գևորգ Ղոնյանի ուղեկցությամբ այցելեց Ֆրանսիական դիմադրության շարժման մասնակիցների, այդ թվում նաև Դիմադրության հերոս Միսաք Մանուշյանի և նրա խմբի 21 անդամների հիշատակը հավերժացնող Մոն-Վալերիանի հուշահամալիր։
1944 թ-ի փետրվարի 21-ին՝ երեք ամիս տևած հարցաքննություններից և խոշտանգումներից հետո, այստեղ՝ Ֆոր Մոն-Վալերիան ամրոցում են մահապատժի ենթարկվել 37-ամյա Մանուշյանը և նրա խմբի անդամները։
Ի հիշատակ Միսաք Մանուշյանի, նրա կնոջ՝ Մելինե Մանուշյանի և Ֆրանսիայի ազատագրության համար զոհված այլ հայազգի հերոսների` ՀՀ պաշտպանության նախարարը ծաղիկներ խոնարհեց «Մարտնչող Ֆրանսիա» հուշակոթողի առջև, այնուհետև շրջայց կատարեց հուշահամալիրի տարածքում։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 18-ին Ելիսեյան պալատը պաշտոնապես ազդարարեց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի պատմական որոշման մասին՝ Ֆրանսիական դիմադրության հերոս, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Միսաք Մանուշյանի աճյունն առաջիկայում Ֆրանսիայի պանթեոն տեղափոխելու վերաբերյալ։

On June 19, RA Defense Minister Suren Papikyan, who is on a working visit to France, accompanied by Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajyan and military attache Gevorg Ghonyan, visited the Mont-Valerian Memorial, which commemorates the participants of the French Resistance Movement, including Resistance hero Misak Manushyan and 21 members of his group.
On February 21, 1944, after three months of interrogation and torture, 37-year-old Manushyan and the members of his group were executed here in Fort Mont-Valerian.
In memory of Misak Manushyan, his wife Meline Manushyan, and other Armenian heroes who died for the liberation of France, the Minister of Defense of Armenia laid flowers in front of the "Fighting France" memorial and then toured the area of the memorial complex.
Let's remind that on June 18, the Elysée Palace officially announced the historic decision of French President Emmanuel Macron to transfer the remains of Misak Manushyan, a hero of the French resistance and a survivor of the Armenian Genocide, to the pantheon of France shortly.