Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան Վրաստան ճամփորդել նույնականացման քարտերով. նախագիծն ԱԺ-ում է
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում քննարկվում է Հայաստանի և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու համաձայնագիրը վավերացնելու նախագիծը։
Վերջինիս նպատակն է հնարավորինս պարզեցնել երկու պետությունների տարածքներում քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունները: Ըստ այդմ, Հայաստանի ու Վրաստանի քաղաքացիները կարող են փոխադարձ այցելություններ կատարել ոչ միայն անձնագրերով, այլև նույնականացման քարտերով։
ԱԳՆ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը նշեց, որ այս նախագիծը բխում է կառավարության 2021-26թթ ծրագրից, համաձայն որի՝ Հայաստանը ցանկանում է ավելի խորացնել հարաբերությունները Վրաստանի հետ։
Նա հիշեցրեց, որ համաձայնագիրը կնքվել է 2023թ. հունվարի 12-ին. «Վրացական կողմն արդեն ավարտել է ներպետական ընթացակարգերը։ Հայաստանում նախագիծն անցել է սահմանադրական վերահսկողություն և այժմ ներկայացվել է ԱԺ հաստատմանը»։
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն էլ տեղեկացրեց. «Վրաստանի խորհրդարանն արդեն վավերացրել է նախագիծը։ Հաջորդ ամսվա սկզբից այն արդեն ուժի մեջ կմտնի, մինչ այդ կստորագրի նաև Վրաստանի նախագահը։ Այս նախագծի շնորհիվ հարյուրավոր քաղաքացիների կյանքը կհեշտացվի, և նրանք կկարողանան նույնականացման քարտերով ճամփորդել Վրաստան»։

Armenian citizens will be able to travel to Georgia with identification cards; the project is in the National Assembly
The NA Standing Committee on Foreign Relations is discussing the project to ratify the agreement on mutual visa-free travel between Armenia and Georgia for the citizens of the two states.
The latter aims to simplify the mutual visits of citizens in the territories of the two states as much as possible. Accordingly, citizens of Armenia and Georgia can make mutual visits not only with passports but also with identification cards.
Deputy Foreign Minister Vahan Kostanyan noted that this project stems from the government's 2021-26 plan, according to which Armenia wants to deepen relations with Georgia.
He reminded that the agreement was signed on January 12, 2023, "The Georgian side has already completed the domestic procedures. In Armenia, the project has passed constitutional control and has now been submitted to the National Assembly for approval."
Sargis Khandanyan, chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, also noted, "The Parliament of Georgia has already ratified the project. It will come into force at the beginning of next month, and the President of Georgia will also sign it before then. Thanks to this project, the lives of hundreds of citizens will be easier, and they can travel to Georgia with identification cards."