Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան Վրաստան ճամփորդել նույնականացման քարտերով. նախագիծն ԱԺ-ում է
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում քննարկվում է Հայաստանի և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու համաձայնագիրը վավերացնելու նախագիծը։
Վերջինիս նպատակն է հնարավորինս պարզեցնել երկու պետությունների տարածքներում քաղաքացիների փոխադարձ այցելությունները: Ըստ այդմ, Հայաստանի ու Վրաստանի քաղաքացիները կարող են փոխադարձ այցելություններ կատարել ոչ միայն անձնագրերով, այլև նույնականացման քարտերով։
ԱԳՆ փոխնախարար Վահան Կոստանյանը նշեց, որ այս նախագիծը բխում է կառավարության 2021-26թթ ծրագրից, համաձայն որի՝ Հայաստանը ցանկանում է ավելի խորացնել հարաբերությունները Վրաստանի հետ։
Նա հիշեցրեց, որ համաձայնագիրը կնքվել է 2023թ. հունվարի 12-ին. «Վրացական կողմն արդեն ավարտել է ներպետական ընթացակարգերը։ Հայաստանում նախագիծն անցել է սահմանադրական վերահսկողություն և այժմ ներկայացվել է ԱԺ հաստատմանը»։
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանն էլ տեղեկացրեց. «Վրաստանի խորհրդարանն արդեն վավերացրել է նախագիծը։ Հաջորդ ամսվա սկզբից այն արդեն ուժի մեջ կմտնի, մինչ այդ կստորագրի նաև Վրաստանի նախագահը։ Այս նախագծի շնորհիվ հարյուրավոր քաղաքացիների կյանքը կհեշտացվի, և նրանք կկարողանան նույնականացման քարտերով ճամփորդել Վրաստան»։

Граждане Армении смогут ездить в Грузию по ID-картам. Проект находится в Национальном Собрании
Постоянная комиссия НС по внешним связям обсуждает проект ратификации соглашения о взаимных безвизовых поездках между Арменией и Грузией для граждан двух государств.
Цель последнего – максимально упростить взаимные посещения граждан на территориях двух государств. Соответственно, граждане Армении и Грузии могут совершать взаимные визиты не только по паспортам, но и по ID-картам.
Заместитель министра иностранных дел Ваан Костанян отметил, что этот проект вытекает из плана правительства на 2021-26 годы, согласно которому Армения хочет углубить отношения с Грузией.
Он напомнил, что соглашение было подписано 12 января 2023 года. «Грузинская сторона уже завершила внутригосударственные процедуры. В Армении проект прошел конституционный контроль и в настоящее время представлен на утверждение в Национальное Собрание».
Об этом сообщил председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Саркис Ханданян. «Парламент Грузии уже ратифицировал проект. Он вступит в силу в начале следующего месяца, а до этого его подпишет и президент Грузии. Благодаря этому проекту жизнь сотен граждан облегчится, и они смогут ездить в Грузию по ID-картам».