Դիլիջանում կայացել է «Միմինո» փառատոնը, հայերն ու վրացիները մրցել են խոհարարության մեջ
2023թ․ հունիսի 17-ին Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում առաջին անգամ կայացավ «Միմինո» հայ-վրացական  մշակութային-խոհարարական փառատոնը:
Հայտնում են ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեից։
Փառատոնի մասնակից հայ և վրացի թիմերը տաղավարներում պատրաստեցին և ներկայացրեցին  իրենց խոհանոցի բազմազան ուտեստները: Փառատոնի մշակութային և երաժշտական գոտիներում ներկայացվեցին ազգային  երգ ու պար, արվեստի գործեր, արհեստագործական աշխատանքներ:
Փառատոնի կազմակերպիչը «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման ՀԿ»-ն է`ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության կոմիտեի, Դիլիջանի համայնքապետարանի, Տուրիզմի հայկական ֆեդերացիայի աջակցությամբ:
Փառատոնի բացման արարողությանը հյուրերին ողջունեցին կազմակերպիչներն ու երկու երկրների դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները` ընդգծելով նման նախաձեռնությունների կարևորությունը մեր երկրների համար:

В Дилижане прошел фестиваль «Мимино», армяне и грузины соревновались в кулинарии
17 июня 2023 года в городе Дилижан Тавушской области впервые прошел армяно-грузинский культурно-кулинарный фестиваль «Мимино».
Об этом сообщает комитет по туризму Министерства экономики РА.
Армянская и грузинская команды, участвующие в фестивале, приготовили и представили на стендах различные блюда своей кухни. Национальные песни и танцы, произведения искусства, народные промыслы были представлены в культурно-музыкальных зонах фестиваля.
Организатором фестиваля является «Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций» при поддержке Комитета по туризму Министерства экономики РА, мэрии Дилижана и Федерации туризма Армении.
На церемонии открытия фестиваля организаторы и главы дипломатических миссий обеих стран приветствовали гостей, подчеркнув важность подобных инициатив для наших стран.