Արարատի մարզպետը՝ Երասխում ադրբեջանական սադրանքի մասին
Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանն անդրադարձել է Երասխում ադրբեջանական վերջին սադրանքին։ Նրա խոսքով, Ադրբեջանը կրակում է գործարանի վրա՝ նպատակ ունենալով թույլ չտալ ՀՀ-ին տնտեսապես զարգանալ։
Մարզպետը հիշեցրել է, որ գործարանի կառուցման համար ներդրում է արել ԱՄՆ-ն։ «Խոսքը 70 և ավելի մլն դոլարի մասին է։ Այս պահին 200-ից ավելի մարդ է աշխատում, բայց գործարանը շահագործման հանձնելուց հետո 1000-ից ավելի աշխատող է ունենալու»,-ասել է մարզպետը։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի սադրանքի հետևանքով վիրավորվել էր գործարանի շինարարական աշխատանքներին մասնակցող 2 անձ՝ Հնդկաստանի 2 քաղաքացի։

The Governor of Ararat about the Azerbaijani provocation in Yeraskh
The Ararat region Governo,r Sedrak Tevonyan, referred to the latest Azerbaijani provocation in Yeraskh. According to him, Azerbaijan is shooting at the factory to prevent RA from developing economically.
The governor reminded us that the USA invested in factory construction. "We are talking about 70 and more million dollars. At the moment, more than 200 people are working, but after putting the factory into operation, it will have more than 1,000 workers," said the governor.
Due to Azerbaijan's provocation, two people participating in the construction works of the factory, two citizens of India, were injured.