ԱԱԾ սահմանապահն ադրբեջանական կրակոցների հետևանքոով վիրավորում է ստացել
ՀՀ ԱԱԾ-ից հայտնում են, որ հունիսի 15-ին՝ ժամը 13:35-ին, Տեղի հատվածում Ադրբեջանի ԶՈՒ կրակի հետևանքով վիրավորում է ստացել ԱԱԾ սահմանապահ ծառայության զինծառայողը:
Վիրավոր զինծառայողի առողջական վիճակի վերաբերյալ կտրվի լրացուցիչ տեղեկություն:
Հիշեցնենք, ավելի վաղ ԱԱԾ-ն հայտնել էր, որ հունիսի 15-ին՝ ժամը 08:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության մի խումբ զինծառայողներ Հակարիի կամրջի ուղղությամբ առաջխաղացման փորձ են կատարել՝ ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու նպատակով: Հայկական կողմի ձեռնարկած միջոցների արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայողների առաջխաղացման և ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու փորձը կանխվել է:

The NSS border guard was injured as a result of Azerbaijani shootings
RA NSS informs that on June 15, at 13:35, a serviceman of the border guard service of the NSS was injured due to fire from the Azerbaijani Armed Forces in the Teghi area.
Additional information will be provided regarding the health condition of the wounded serviceman.
Just to remind you, earlier, the NSS reported that on June 15, around 08:40, a group of soldiers of the Border Guard Service of Azerbaijan tried to advance toward the Hakari bridge to plant a flag on the territory of the Republic of Armenia. As a result of the measures taken by the Armenian side, the advance of Azerbaijani service members and the attempt to plant a flag on the territory of the Republic of Armenia were prevented.