ԿԲ կանխատեսումներով տնտեսական աճը կկազմի 6.9 տոկոս
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտարարել է, թե իրենց կանխատեսումների համաձայն՝ այս տարվա ընթացքում տնտեսական աճը կկազմի 6.9 տոկոս։
«Մենք 1 տոկոս ավելացրել ենք մեր աճի կանխատեսումը՝ հիմնականում պայմանավորված շինարարության և ծառայությունների ոլորտի ավելի առաջանցիկ զարգացումներով»,- ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է գնաճին, ապա այն տարվա ընթացքում կլինի թիրախից որոշակիորեն ցածր. «Այսինքն, եթե մեր թիրախը 4 տոկոս է, մենք կանխատեսում ենք, որ այն կլինի ավելի ցածր։ Այս վերջին զարգացումների ընթացքում տեսնում ենք, որ ներմուծվող պարենային ապրանքների գները շատ ավելի կտրուկ են նվազում, քան նախկինում կանխատեսում էինք։ Բայց կա նաև չկարգավորվող ծառայությունների էական մաս, որը շարունակում է պահպանվել ավելի բարձր մակարդակում, քան մեր գնաճի թիրախն է»։

По прогнозам ЦБ , экономический рост составит 6,9 процента.
Председатель Центрального банка Мартин Галстян заявил, что по их прогнозам экономический рост в этом году составит 6,9 процента.
«Мы увеличили наш прогноз роста на 1 процент, в основном за счет более передовых разработок в сфере строительства и услуг», — сказал он.
Что касается инфляции, то в течение года она будет несколько ниже целевого показателя. «То есть, если наша цель — 4 процента, мы прогнозируем, что она будет ниже. В ходе этих последних событий мы видим, что цены на импортные продукты питания падают гораздо более резко, чем мы прогнозировали ранее. Но есть также значительная часть нерегулируемых услуг, которые продолжают оставаться на более высоком уровне, чем наш целевой показатель инфляции.