Բնության հուշարձանները վնասելու համար սահմանված տուգանքը կկրկնապատկվի
Բնության հուշարձանների, արգելոց-թանգարանների հատուկ պահպանվող ռեժիմը խախտելու համար վարչական տույժերը կկրկնապատկվեն։
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը ներկայացրել է «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որի համաձայն առաջարկվում է նման իրավախախտման դեպքում տուգանք սահմանել 80 հազարի փոխարեն 150 հազար դրամ, իսկ եթե խախտումը կատարել է պաշտոնյան, 300 հազար դրամ։ Եթե նույն խախտումը կրկնվել է վեց ամսվա ընթացքում, պատիժն ավելի խիստ կլինի. քաղաքացիների դեպքում՝ 200 հազար, պաշտոնատար անձանց դեպքում՝ 350 հազար դրամի տուգանք։ Ըստ Գալստյանի՝ նման տուգանքներ սահմանվելու դեպքում խախտումները կնվազեն։

Штраф за повреждение памятников природы увеличат вдвое
В 2 раза увеличатся административные штрафы за нарушение режима особой охраны памятников природы, музеев-заповедников.
Депутат фракции НС «Армения» Лилит Галстян представила проект поправок в закон «Об административных правонарушениях», согласно которому за такое правонарушение предлагается установить штраф в размере 150 тыс. драмов вместо 80 тыс. драмов. , а если нарушение было совершено должностным лицом, 300 тысяч драмов. Если такое же нарушение повторяется в течение шести месяцев, наказание будет более строгим, для граждан - 200 000 драмов, для должностных лиц - 350 000 драмов. По словам Галстян, если такие штрафы будут наложены, нарушений станет меньше.