ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանը հունիսի 8-ին ընդունել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Ռիխտերին: Ողջունելով հյուրին՝ Վահե Ղազարյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև ձևավորված երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը: Նաև անդրադարձել է սերտ համագործակցությանը, որն իրականացվում է ՀՀ-ում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի խողովակներով, ինչպես նաև Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության քրեական ոստիկանության կապի սպայի միջոցով։
Անդրադառնալով Հայաստանում ապաստան հայցողների համար նոր կենտրոնի կառուցման աշխատանքներին՝ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությանը՝ կացարանի կառուցման նպատակով տրամադրված ֆինանսական աջակցության համար։ Նշելով, որ Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարությունը գտնվում է բարեփոխումների կարևոր փուլում, Վահե Ղազարյանը, ի դեմս Եվրոպական Միության, հատուկ շնորհակալություն է հայտնել միջազգային գործընկերներին՝ բազմակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Վիկտոր Ռիխտերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նա մասնավորապես կարևորել է միգրացիոն և այլ ուղղություններով ձևավորված համագործակցությունը: Քննարկվել է նաև Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության հետ միգրացիոն գործընկերության համաձայնագիր կնքելու հնարավորության հարցը: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու և ամրապնդելու երկկողմ արդյունավետ համագործակցությունը։

Обсужден вопрос подписания соглашения о миграционном партнерстве с Германией
8 июня министр внутренних дел Ваге Казарян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Федеративной Республики Германия в Армении Виктора Рихтера. Приветствуя гостя, Ваге Казарян высоко оценил эффективное двустороннее сотрудничество двух стран. Он также упомянул о тесном сотрудничестве, которое осуществляется в РА через Национальное центральное бюро Интерпола, а также через офицера по связям с криминальной полицией Министерства внутренних дел ФРГ.
Касаясь строительства в Армении нового центра для лиц, ищущих убежища, министр поблагодарил Федеративную Республику Германия за финансовую поддержку, оказанную на строительство убежища. Отметив, что МВД РА находится на важном этапе реформ, Ваге Казарян от имени Европейского Союза выразил особую благодарность международным партнерам за оказание многогранной поддержки.
Виктор Рихтер поблагодарил за теплый прием. Он особо подчеркнул сотрудничество, сложившееся в миграционном и других направлениях. Также обсуждалась возможность заключения соглашения о миграционном партнерстве с Федеративной Республикой Германия. Стороны выразили готовность продолжать и укреплять плодотворное двустороннее сотрудничество.