«Ղարաբաղի ժողովուրդը զրկված է առողջության, աշխատանքի և ազատ տեղաշարժի իրավունքից». նախարար
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը Ժնևում անցկացվող Աշխատանքի միջազգային համաժողովի 111-րդ նստաշրջանում հանդես է եկել ելույթով։ Նստաշրջանին մասնակցել են Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) 187 անդամ երկրները ներկայացնող պատվիրակություններ։
Խոսելով աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտում ՀՀ որդեգրած քաղաքականության ու այս ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին՝ Նարեկ Մկրտչյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, հավատարիմ լինելով իր որդեգրած արժեքներին, շարունակում է անհրաժեշտ ջանքեր և ռեսուրսներ ներդնել՝ անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ։ Այս համատեքստում բանախոսն ընդգծել է ՀՀ զբաղվածության ռազմավարության մշակման, «Արժանապատիվ աշխատանք» ծրագրի իրականացման,  «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի ու այլ ծրագրերի իրագործման կարևորությունը։
Նախարարն իր ելույթում ընդգծել է նաև 2030 թ․ Կայուն զարգացման օրակարգի իրականացման գործում արժանապատիվ աշխատանքի կարևորությունը՝ նշելով, որ «Արժանապատիվ աշխատանք» 2019-2023 թթ․ ծրագիրը Հայաստանի կողմից իրականացվել է հաջողությամբ։ Այնուամենայնիվ, ինչպես նշել է ՀՀ պատվիրակության ղեկավարը, զինված հակամարտությունները մնում են որպես այդ ջանքերի հիմնական մարտահրավեր:
«2020 թ․ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ դրսևորվող ադրբեջանական ագրեսիան, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 բնակչի ավելի քան կես տարի շարունակվող շրջափակումը մեծապես խոչընդոտում են մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը։ Ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը զրկված է առողջության, աշխատանքի և ազատ տեղաշարժի իրավունքից, ինչը հակասում է միջազգայնորեն ընդունված նորմերին, մասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրին, Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության նպատակներին և դրանց վերաբերող հռչակագրին»,- նշել է նախարարը։
Միաժամանակ, նախարար Մկրտչյանը ելույթի ընթացքում բարձր է գնահատել Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության հետ Հայաստանի Հանրապետության 31 տարվա համագործակցությունը և շեշտել, որ կազմակերպությունը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի վստահելի գործընկերը հատկապես սոցիալական արդարության ամրապնդման, աշխատանքի անվտանգության և առողջության ապահովման, սոցիալական երկխոսության զարգացման գործում։
Եզրափակելով ելույթը՝ ՀՀ պատվիրակության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ԱՄԿ-ի բոլոր մասնակիցների հետևողական աշխատանքն ու ընդհանուր ջանքերը հնարավորություն կտան հաղթահարել առկա մարտահրավերները՝ ապահովելով սոցիալական արդարություն, արժանապատիվ աշխատանք և բարգավաճում:

Народ Карабаха лишен права на здоровье, работу и свободное передвижение. Министр
Министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян выступил на 111-й сессии Международной конференции труда в Женеве. В сессии приняли участие делегации, представляющие 187 стран-членов Международной организации труда (МОТ).
Нарек Мкртчян, говоря о политике, проводимой РА в сфере труда и занятости и работах, проводимых в этом направлении, отметил, что Республика Армения, будучи верной принятым ценностям, продолжает прилагать необходимые усилия и ресурсы в направлении проведения необходимых реформ. В этом контексте спикер подчеркнул важность разработки стратегии занятости РА, реализации программы «Достойный труд», реализации закона «О внесении изменений и дополнений в Трудовой кодекс Республики Армения» и др. программы.
Министр также подчеркнул в своем выступлении, важность достойного труда в реализации повестки дня в области устойчивого развития, отметив, что  программа «Достойный труд» была успешно реализована Арменией в 2019-2023 гг. Однако, как отметил глава делегации РА, серьезным препятствием для этих усилий остаются вооруженные конфликты.
«В 2020 году агрессия Азербайджана против народа Нагорного Карабаха и суверенной территории Республики Армения, а также блокада 120 000 жителей Нагорного Карабаха в течение более полугода серьезно препятствуют защите основных прав человека. В настоящее время народ Нагорного Карабаха лишен права на здоровье, труд и свободное передвижение, что противоречит международно признанным нормам, в частности, Всеобщей декларации прав человека, целям Международной организации труда и связанной с ними декларации », — отметил министр.
В то же время в ходе своего выступления министр Мкртчян высоко оценил 31-летнее сотрудничество Республики Армения с Международной организацией труда и подчеркнул, что организация была и остается надежным партнером Армении, особенно в вопросах укрепления социальной справедливости, обеспечения работы безопасности и здоровья, а также развитие социального диалога.
Завершая свое выступление, глава делегации РА выразил надежду, что последовательная работа и общие усилия всех участников МОТ позволят преодолеть существующие вызовы, обеспечить социальную справедливость, достойную работу и процветание.