Չեխիայից ժամանած մասնագետները կհաշվարկեն Սևանի ձկնատեսակների պաշարները
ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը տեղեկացրել է, որ Սևանա լճի պաշարները հաշվարկվում են: Նպատակն այն է, որ ձկնատեսակների պաշարների հաշվարկի արդյունքում սահմանվի քվոտա, որպեսզի ձկնորսությունը բերվի օրինական դաշտ:
Նախարարը մանրամասնել է, որ առաջիկայում Չեխիայից մասնագետներ կժամանեն ՀՀ. «Սպասում ենք առաջիկայում Չեխիայից մեր գործընկերների այցին, որոնք, ըստ էության, իրենց գործիքներով կգան և ևս հաշվառում կանեն Սևանա լճում ձկան և խեցգետնի պաշարների»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ սա արվում է այլընտրանքային մի հաշվարկ ունենալու համար:
«Հուսամ նաև՝ այս հաշվառումների արդյունքում կիմանանք դինամիկան ձկան պաշարների վերականգնման իմաստով, և հուսանք նաև՝ քվոտաների տրամադրման գործընթացը կհասցնենք նրան, որ ձկնորսությունն ամբողջությամբ կհայտնվի օրինականության շրջանակում»,- ասել է Սիմիդյանը:

Specialists from the Czech Republic will calculate the stocks of fish species in Sevan
RA Minister of Environment Hakob Simidyan informed us that the reserves of Lake Sevan are being calculated. The goal is to calculate the stocks of fish species to set a quota to bring fishing into the legal field.
The minister detailed that specialists from the Czech Republic will arrive in RA shortly, "We are waiting for the visit of our colleagues from the Czech Republic, who will come with their tools and will also count fish and crab stocks in Lake Sevan," he said, adding that this is done to have an alternative calculation.
"I also hope that, as a result of these calculations, we will know the dynamics in the sense of the recovery of fish stocks, and let's also hope that we will bring the process of allocating quotas to the point where fishing will be fully within the scope of legality," said Simidyan.