Վարչական ներգործության միջոցներ՝ տնտեսվարողների նկատմամբ
ՀՀ ոստիկանությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ հայտնելով. «Ծխախոտի օգտագործման հետևանքով առաջացած հիվանդություններից ամեն տարի Հայաստանում մահանում է ավելի քան 5500 մարդ: Հիվանդացության և մահացության կանխարգելման նպատակով հանրապետությունում կիրառվում են մի շարք սահմանափակումներ:
Մասնավորապես, 2020 թ. փետրվարի 13-ին ընդունված «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «ը.» ենթակետի (ուժի մեջ է մտել 2022 թ. մարտի 15-ից) համաձայն՝ ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործումը արգելվում է հանրային սննդի, այդ թվում՝ բացօթյա օբյեկտներում: Այս դրույթի խախտման համար վարչական պատասխանատվության են ենթակա ինչպես խախտող ֆիզիկական անձինք (հաճախորդները), այնպես էլ պաշտոնատար անձինք:
Օրինակ՝ սննդի օբյեկտում կազմակերպչական և կառավարչական լիազորություններով օժտված անձը, որպես պաշտոնատար անձ, ենթակա է վարչական պատասխանատվության, եթե հաճախորդը կամ այլ անձ խախտել է օրենքը: Տնտեսվարողներին հորդորում ենք հետամուտ լինել օրենքի պահանջների կատարմանը: Հիշեցնենք, որ վերոհիշյալ միջոցառումներն ունեն կանխարգելիչ բնույթ և ուղղված են քաղաքացու ու հասարակության առողջության պահպանմանը»:

Нарушение этого положения влечет за собой административную ответственность в отношении предпринимателей
Полиция РА распространила сообщение, в котором говорится: «Каждый год в Армении от болезней, вызванных употреблением табака, умирает более 5500 человек. В целях предотвращения заболеваемости и смертности в республике применяется ряд ограничений.
В частности, согласно статье 6, часть 1, пункт 1 Закона РА "Об уменьшении и предотвращении вреда здоровью в связи с употреблением табачных изделий и их заменителей", принятого 13 февраля 2020 г.  в соответствии с подпунктом (введен в действие с 15 марта 2022 г.) запрещается употребление табачных изделий и их заменителей в местах общественного питания, в том числе на открытых площадках. Нарушение этого положения влечет за собой административную ответственность как физических лиц (клиентов), так и должностных лиц.
Например, лицо, обладающее организационно-распорядительными полномочиями на предприятии общественного питания, как должностное лицо, подлежит административной ответственности в случае нарушения покупателем или иным лицом закона. Призываем предпринимателей добиваться выполнения требований закона. Напомним, что указанные меры носят профилактический характер и направлены на охрану здоровья граждан и общества».