Ի արձագանք «Հրապարակ» օրաթերթի հրապարակմանը
Օրերս «Հրապարակ» օրաթերթը «Ռուսաստանի թշնամիների» ցանկ էր հրապարակել` մի խումբ գործիչների և ԶԼՄ-ների անուններով, որտեղ, ի թիվս «Ազատություն», «Civilnet» և այլ լրատվականների, հայտնվել էր նաև Radar Armenia-ն։ Անկախ նրանից` այդ ցանկի իրական հեղինակն ո՞վ է, իրապե՞ս արտահոսել է ռուսական իշխանություններից, թե՞ ոչ, հարկ ենք համարում արձագանքել.
1) Radar Armenia-ն մերժում է որևիցե տեսակի արտաքին կողմնորոշում` դա համարելով ոչ միայն անհեթեթ, այլև անբարո։ Radar Armenia-ի համար առաջնայինը ՀՀ պետական շահն է, պետությունը, նրա անվտանգությունն ու բարեկեցությունը։ Յուրաքանչյուր դիրքավորում կամ «կողմնորոշում», որ հակոտնյա է սրան, մեզ համար մերժելի է։
2) Radar Armenia-ն ազատ խոսքի հարթակ է, որտեղ հոդվածները, հեղինակային վերլուծությունները, հասարակական-քաղաքական գործիչների հարցազրույցները և գրառումները չեն գրախոսվում, քաղաքական ցենզուրայի չեն ենթարկվում, չեն արգելվում` անգամ խմբագրության սուբյեկտիվ կարծիքին չհամընկնելու պարագայում։
3) Radar Armenia-ն բալանսավորված լուսաբանում է իրականացրել ռուս-ուկրաինական հակամարտության մեկնարկից ի վեր` խտրություն չդնելով ՌԴ և արևմտյան պաշտոնյաների հայտարարությունների միջև և իր ընթերցողին, առանց իմաստային խեղումների ու դեզինֆորմացիաների, ներկայացնելով դրանցից կարևորները։ Յուրաքանչյուր ոք ունի սեփական կարծիքի իրավունք ցանկացած իրադարձության վերաբերյալ և դրա նկատմամբ որևէ ոտնձգություն, ճնշում կամ պարտադրանք, անթույլատրելի է։
4) Հորդորում ենք լրագրողական համայնքի մեր գործընկերներին զերծ մնալ միմյանց վարկաբեկող, պիտակավորող հրապարակումներից` նախ ելակետում ունենալով ներհամայնքային համերաշխության, էթիկայի ու գործընկերային հարաբերությունների բնույթը, ինչպես նաև պարզ ըմբռնումը, որ որևէ ԶԼՄ-ում հրապարակված ինչ-որ քննադատական և գովեստի խոսքերը ամենևին էլ տվյալ լրատվամիջոցի «կողմնորոշման» ցուցիչ չեն: Այդ տրամաբանությամբ` ցանկացած լրատվամիջոց գզրոցներից սպրդած որևէ ցանկի հիման վրա կարող է հռչակվել ՌԴ-ի, ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի, Իրանի, Վրաստանի թշնամի կամ արբանյակ` դրանից բխող հետևանքներով։

В ответ на публикацию ежедневной газеты «Грапарак»
На днях газета "Грапарак" опубликовала список "врагов России" с именами группы деятелей и СМИ, в котором среди "Азатутюн", "Civilnet" и других изданий фигурирует и Radar Armenia. Независимо от того, кто является действительным автором этого списка, просочился ли он от российских властей или нет, мы считаем необходимым отреагировать.
1) Radar Armenia отвергает любую внешнюю ориентацию, считая ее не только абсурдной, но и аморальной. Для Radar Armenia приоритетом являются национальные интересы Республики Армения, государства, его безопасность и благополучие. Всякое позиционирование или «ориентация», противоречащее этому, отвергается нами.
2) Radar Armenia - площадка свободы слова, где статьи, авторские анализы, интервью и посты общественных и политических деятелей не рецензируются, не подвергаются политической цензуре, не запрещаются, даже если они не совпадают с субъективным мнением редакторов.
3) Radar Armenia с самого начала российско-украинского конфликта ведет сбалансированное освещение, не делая различий между заявлениями российских и западных официальных лиц и представляя своим читателям самые важные из них, без смысловых искажений и дезинформации. Каждый имеет право на собственное мнение о любом событии и не допускаются никакие притеснения, давление или принуждение.
4) Мы призываем наших коллег по журналистскому сообществу воздерживаться от дискредитации и навешивания ярлыков на публикации друг друга, имея в качестве отправной точки характер внутриобщинной солидарности, этики и партнерских отношений, а также простое понимание того, что любые критические или хвалебные слова опубликованные в каких-либо СМИ, вовсе не являются показателями "направленности" данного СМИ. По этой логике на основе "некого списка" любое СМИ можно объявить врагом или сателлитом России, США, ЕС, Ирана, Грузии со всеми вытекающими отсюда последствиями.