Չինաստանի ազգային երկրաբանական և հանքարդյունաբերական կորպորացիայի հետ քննարկվել են ներդրումային հնարավորությունները
Նախարար Վահան Քերոբյանը հունիսի 2-ին ընդունել է Չինաստանի ազգային երկրաբանական և հանքարդյունաբերական կորպորացիայի (CGM) պատվիրակությանը:
Հանդիպման սկզբում հյուրերը տեղեկացրել են, որ CGM կորպորացիան ամբողջությամբ պետական ձեռնարկություն է, որի հիմնական գործունեությունը վերաբերում է երկրաբանական և հանքարդյունաբերական ոլորտներին։ Կորպորացիայի կողմից իրականացվող խոշոր բիզնես ծրագրերն ընդգրկում են Ասիան, Աֆրիկան և Մերձավոր Արևելքը:
Վահան Քերոբյանը նշել է, որ հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի տնտեսության կարևոր ճյուղերից մեկն է, և վերջերս ՀՀ Կառավարությունն ընդունել է Հանքարդյունաբերության ոլորտի զարգացման ռազմավարությունը, որով նախանշվել են ՀՀ-ում այդ ոլորտի զարգացման հիմնական ուղղությունները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում կորպորացիայի կողմից ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Վահան Քերոբյանը պատրաստակամություն է հայտնել նախարարության իրավասությունների շրջանակում աջակցել Հայաստանում ընկերության նախագծերի բարեհաջող իրականացմանը։

Обсуждены инвестиционные возможности с Китайской национальной геологической и горнодобывающей корпорацией
2 июня министр Ваан Керобян принял делегацию Китайской национальной геологической и горнодобывающей корпорации (CGM).
В начале встречи гости проинформировали, что корпорация CGM является полностью государственным предприятием, основная деятельность которого связана с геологическим и горнодобывающим сектором. Основные бизнес-проекты, реализуемые корпорацией, включают Азию, Африку и Ближний Восток.
Ваан Керобян отметил, что горнодобывающая промышленность является одной из важных отраслей экономики Армении, и недавно Правительство Республики Армения приняло стратегию развития горнодобывающей отрасли, в которой были намечены основные направления развития этой отрасли в Республике Армения.
В ходе встречи обсуждались возможности реализации корпорацией инвестиционных проектов в Армении. Ваан Керобян выразил готовность содействовать успешной реализации проектов компании в Армении в рамках полномочий министерства.