Կառավարությունը հաստատել է ԱՄՆ-ի հետ միջուկային անվտանգության ոլորտին առնչվող համաձայնագիրը
Հավանություն է տրվել 2023 թ. մարտի 14-ին Վաշինգտոնում ստորագրված «ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջուկային կարգավորող հանձնաժողովի միջև միջուկային անվտանգության հարցերով տեխնիկական տեղեկատվության փոխանակման և համագործակցության մասին» համաձայնագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ նախագահի հրամանագրի նախագծին:
Նոր hամաձայնագրով ընդլայնվում է համագործակցությունն ատոմային էներգիայի օգտագործման բնագավառի միջուկային ու ճառագայթային անվտանգության կարգավորման հարցերով։ Այն կնպաստի անվտանգության հարցերով առաջադեմ փորձի ու գիտելիքների փոխանակմանը, նոր տեխնոլոգիաների ներդրմանը։
Համաձայնագրով առաջարկվող համագործակցությունն ուղղված է Հայաստանում կարգավորող ենթակառուցվածքի ուժեղացմանը, անձնակազմի ունակությունների ու կարողությունների զարգացմանը, որը կնպաստի ԱԷԿ-ների շահագործման ժամկետի երկարացման, Հայաստանում նոր ԱԷԿ-ի կառուցման լիցենզավորման փուլերում անվտանգության վերլուծության ու գնահատման իրականացմանը։
Համաձայնագրով ստացված գիտատեխնիկական աջակցությունը կնպաստի ֆիզիկական պաշտպանության, միջուկային զենքի չտարածման երաշխիքների իրականացման, ռադիոակտիվ նյութերի և թափոնների անվտանգության, շրջակա միջավայրի մոնիթորինգի իրականացման, անվտանգությունը կարգավորող փաստաթղթերի մշակման համար։

The government approved the nuclear security agreement with the US
Approval was given to the draft of the RA President's decree "On approval of the agreement on the exchange of technical information and cooperation on nuclear safety issues between the RA Nuclear Safety Regulatory Committee and the Nuclear Regulatory Commission of the United States of America" signed in Washington on March 14, 2023.
The new agreement expands the cooperation on nuclear and radiation safety regulations in atomic energy use. It will contribute to exchanging advanced experience and knowledge on security issues and introducing new technologies.
The cooperation offered by the agreement is aimed at strengthening the regulatory infrastructure in Armenia, and developing the skills and abilities of the personnel, which will contribute to the extension of the operational period of NPPs, the implementation of safety analysis and assessment in the licensing stages of the construction of new NPPs in Armenia.
The scientific and technical assistance received under the agreement will contribute to physical protection, the implementation of nuclear weapons non-proliferation guarantees, the safety of radioactive materials and waste, the performance of environmental monitoring, and the development of security regulatory documents.