Վարչապետը տիկնոջ հետ Քիշնևում ներկա է գտնվել համերգի, մասնակցել ընդունելության
Վարչապետ Փաշինյանը տիկնոջ` Աննա Հակոբյանի հետ երեկոյան այցելել է «Հանրապետության պալատ», որտեղ Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովի մասնակից պետությունների ղեկավարների հետ ներկա է գտնվել դասական երաժշտության համերգին:
Հաջորդիվ Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուի անունից պատվիրակությունների ղեկավարների պատվին տրվել է ընդունելություն:
Վարչապետը հունիսի 1-ին Քիշնևում կմասնակցի Եվրոպական քաղաքական համայնքի երկրորդ գագաթնաժողովին: Միջոցառման շրջանակում Նիկոլ Փաշինյանը երկկողմ հանդիպումներ կունենա միջազգային գործընկերների հետ:
Քիշնևում նախատեսված է նաև ՀՀ վարչապետի, Ֆրանսիայի նախագահի, Գերմանիայի կանցլերի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի հնգակողմ հանդիպումը:

The Prime Minister attended a concert and reception in Chisinau with his wife
In the evening, Prime Minister Pashinyan visited the "Palace of the Republic" with his wife, Anna Hakobyan, where he attended a classical music concert with the heads of state participating in the second summit of the European Political Community.
Next, a reception was given in honor of the heads of delegations on behalf of the President of Moldova, Maya Sandu.
On June 1, the Prime Minister will participate in the second summit of the European Political Community in Chisinau. Within the framework of the event, Nikol Pashinyan will have bilateral meetings with international partners.
A five-way meeting of the Prime Minister of Armenia, the President of France, the Chancellor of Germany, the President of the European Council, and the President of Azerbaijan is also planned in Chisinau.