Այսօր առանց ծխախոտի համաշխարհային օրն է
«Ամեն տարի մայիսի 31-ին նշվում է Առանց ծխախոտի համաշխարհային օրը, որն ԱՀԿ-ն սահմանել է 1987 թվականին՝ հանրության ուշադրությունը ծխախոտի մահացու հետևանքների վրա հրավիրելու համար:
Ծխախոտը հանրային առողջության լուրջ սպառնալիքներից է: Ամեն տարի ավելի քան 8 միլիոն մարդ է մահանում ծխախոտի օգտագործման հետևանքով:
Նրանցից ավելի քան 7 միլիոնը ծխախոտ օգտագործողներ և նախկին օգտագործողներ են, իսկ ավելի քան 1,2 միլիոնը՝ չծխողներ, որոնք ենթարկվում են երկրորդային ծխի ազդեցությանը։
2022 թվականին Հայաստանում իրականացված Առողջապահության համակարգի գործունեության համակարգի ընտրանքային հետազոտությունների տվյալների համաձայն` 16 տարեկանից բարձր բնակչության 25.5%-ը ծխում է: Ծխողների գերակշիռ մասը տղամարդիկ են (տղամարդկանց 53.2%-ը, կանանց` 2%-ը)։
Բնակչության առողջության վրա փակ տարածքում երկրորդային ծխի ազդեցության ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ 2016 թ.-ի համեմատ 2022 թ.-ին այն նվազել է 53.1%-ից մինչև 47.0%։
Հայաստանում ամեն տարի ծխախոտով պայմանավորված հիվանդություններից մահանում է ավելի քան 5500 բնակիչ:
Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների բոլոր տեսակները վնասակար են առողջության համար, չկա դրանց անվնաս չափաբաժին:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի փետրվարի 13-ին ընդունվել է «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» օրենքը, որով նախատեսված սահմանափակումները տարածվում են ծխախոտային բոլոր արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների վրա:
Օրենքի համաձայն` արգելվում են ծխախոտի օգտագործումը բոլոր փակ և որոշ բաց հանրային վայրերում (այդ թվում` առողջապահական, կրթական, մշակույթի հաստատություններում, հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներում, փակ և բաց սննդի օբյեկտներում), գովազդի, իրացման (վաճառքի) խթանման և հովանավորության բոլոր ձևերը, գործում են նաև այլ դրույթներ: Օրենքը միտված է ներկա և ապագա սերունդներին պաշտպանելու առողջության վրա ծխախոտային արտադրատեսակների օգտագործմամբ պայմանավորված բացասական ազդեցությունից, ինչպես նաև բնակչության ընկալումներում ծխախոտային արտադրատեսակների, դրանց փոխարինիչների օգտագործումը` որպես անառողջ և մերժելի վարքագիծ արմատավորելը»,- հայտնում են ԱՆ-ից:

Today is World No Tobacco Day
"Every year, May 31st is World No Tobacco Day, which was established by the WHO in 1987 to draw public attention to the deadly effects of tobacco.
Tobacco is one of the severe threats to public health. More than 8 million people die each year from tobacco use.
More than 7 million are tobacco and former users, and more than 1.2 million are non-smokers exposed to secondhand smoke.
According to the sample surveys of the Health System in Armenia conducted in 2022, 25.5% of the population over 16 smoke. Most smokers are men (53.2% of men, 2% of women).
The study of the effect of indoor secondhand smoke on the population's health showed that it decreased from 53.1% to 47.0% in 2022 compared to 2016.
More than 5,500 people die from tobacco-related diseases in Armenia every year.
All tobacco products and their substitutes harm health; there is no safe dose.
On February 13, 2020, the law "On the reduction and prevention of health damage caused by the use of tobacco products and their substitutes" was adopted, which limits all tobacco products and their substitutes.
According to the law, the use of tobacco in all closed and some open public places (including health, educational, cultural institutions, hotel facilities, and indoor and outdoor food establishments), all forms of advertising, sales (sales) promotion, and sponsorship are prohibited—also other provisions. The law is aimed at protecting the present and future generations from the negative impact on health caused by the use of tobacco products, as well as rooting the use of tobacco products and their substitutes as an unhealthy and unacceptable behavior in the perceptions of the population," the Ministry of Health informs.