«Գիտեմ, որ դուր չի գա շատերին, բայց ցանկանում եմ, որ վավերացվի «Ստամբուլյան» կոնվենցիան». Անդրեա Վիկտորին
«Հայաստանն ընտրել է ժողովրդավարության ուղին, որը նաև նշանակում է մարդու իրավունքների պաշտպանություն». այս մասին ժողովրդավարության հայկական ֆորումի ժամանակ այսօր հայտարարեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը՝ հավելելով, որ սա անընդհատ գործընթաց է։
Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով այն դժվար անվտանգային իրավիճակը, որում Հայաստանն է, անհրաժեշտ է, որ բնակչությունը դիմադրողականություն ցուցաբերի, որին իրենք կաջակցեն։ Այս համատեքստում դեսպանը օրինակ է բերել Սյունիքն ու նշել, որ իրենք այդ դիմադրողականությունն այնտեղ տեսնում են։
Դեսպանը, խոսելով մարդու իրավունքների պաշտպանության, լրատվամիջոցների ազատության և կառավարման գործում կանանց ներգրավվածության կարևորության մասին, նշեց, որ շատ կարևոր է գենդերային հավասարությունը։ Նա ցանկություն հայտնեց, որ վավերացվի «Ստամբուլյան» կոնվենցիան․ «Կարևոր խնդիր կա․ գենդերային հավասարության և դրանով պայմանավորված բռնության մասին է խոսքը։ Ցանկանում եմ, որ վավերացվի «Ստամբուլյան» կոնվենցիան։ Գիտեմ, որ շատ մարդկանց դուր չի գա այս նախադասությունը, որն արտաբերեցի, սակայն կկրկնեմ, որ դա միտված է  կանանց պաշտպանությանը։ Եվ այդ առումով ևս ակնկալում եմ, որ քաղհասարակությունը կարողանա մեզ աջակցել»։

«Я знаю, что многим это не понравится, но я хочу, чтобы Стамбульская конвенция была ратифицирована». Андреа Викторин
«Армения выбрала путь демократии, что также означает защиту прав человека» . Об этом сегодня на Армянском форуме демократии заявила глава делегации ЕС в Армении Андреа Викторин, добавив, что это непрерывный процесс.
По ее словам, учитывая сложную ситуацию с безопасностью, в которой находится Армения, необходимо, чтобы население оказало сопротивление, которое они поддержат. В этом контексте посол привела в пример Сюник и отметила, что они видят там это сопротивление.
Посол, говоря о важности участия женщин в защите прав человека, свободы СМИ и управления, отметила, что гендерное равенство очень важно. Она выразила желание ратифицировать «Стамбульскую» конвенцию. "Есть важная проблема. речь идет о гендерном равенстве и вызываемом им насилии. Я хочу, чтобы «Стамбульская» конвенция была ратифицирована. Я знаю, что эта фраза, которую я произнесла, многим не понравится, но повторюсь, что она направлена ​​на защиту женщин. И в этом отношении я ожидаю, что политическое общество сможет нас поддержать».