«Ղարաբաղյան հիմնախնդրի առկայության պայմաններում ժողովրդավարությունը ստորադասվել է անվտանգային խնդիրներին». նախագահ
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և երկրի բարձրագույն ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ ներկա է գտնվել Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի բացմանը:
Հանրապետության նախագահը հանդես է եկել ելույթով.
«Ուրախությամբ ողջունում եմ Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի մասնակիցներին և հյուրերին: Արդեն ավանդական դարձող այս ընդգրկուն միջոցառումը հերթական ապացույցն ու վկայությունն է նրա, որ Հայաստանը անշեղորեն և հաստատակամությամբ ոտք է դրել ժողովրդավարության և ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման ուղու վրա և այդ քայլն անդառնալի է:
Մեր հանրապետությունն իր ստեղծման օրվանից հռչակեց իր հավատարմությունը ժողովրդավարական ու համամարդկային արժեքներին և սկզբունքներին: Անկախության ավելի քան երեք տասնամյակի ընթացքում ժողովրդավարության հաղթանակը մեր երկրում կերտվում էր բազմաթիվ և տարաբնույթ խոչընդոտների՝ պետական կառավարման ապարատում արատավոր երևույթների, կիսապատերազմական իրադրության, անվտանգային լրջագույն մարտահրավերների առկայության պայմաններում:
Բայց ի պատիվ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, մենք այսօր վստահությամբ կարող ենք արձանագրել, որ ժողովրդավարությունն արդեն իսկ կայացած փաստ է մեր երկրում:
Իհարկե, 2020 թվականի պատերազմը, դրան հաջորդած արտաքին ու ներքին քաղաքական խնդիրներն ու մարտահրավերները լուրջ փորձություն էին Հայաստանում ժողովրդավարական արժեքների ու գաղափարների համար: Բայց ամենակարևորն այս իրադրության մեջ այն էր, որ հայաստանյան իշխանությունները, չնահանջելով ժողովրդավարության էությունից և սկզբունքներից, գնացին խնդիրների հանգուցալուծման ամենադեմոկրատական և ընդունելի ճանապարհով: Ես նկատի ունեմ 2021 թվականին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք դարձան մեր քաղաքացիների կամարտահայտման ամենագործուն ու թափանցիկ միջոցը:
Ժողովրդավարության ֆորումի խորագիրն արդեն իսկ պատասխանատու և պարտավորեցնող այստեղ գտնվող պետական այրերի, գործադիր և օրենսդիր մարմինների ներկայացուցիչների, ֆորումի աշխատանքներին հետևող մեր քաղաքացիների համար, քանի որ ժողովրդավարությունը ազատությունների համախումբ լինելուց զատ նաև պատասխանատվությունը: Ազատ քաղաքացին, ազատ պետական ու հասարակական գործիչը, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչը, ազատ ու ժողովրդավար պետության մեջ շատ ավելի մեծ պատասխանատվություն է կրում, քան որևէ այլ համակարգում:
Սա անբեկանելի ճշմարտություն է, քանի որ ի վերջո Անկախության հանրաքվեում անկախ Հայաստանի Հանրապետության գոյությանը այո էր ասում քաղաքացին, խորհրդարանական կամ այլ ընտրություններում երկրի ղեկավարության հարցը կրկին լուծում է քաղաքացին իր քվեով: Այդ քվեն հենց պատասխանատվությունն է, որը կարծում եմ դեմոկրատիայի կարևորագույն հիմնասյուներից մեկն է և 2021 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում, ազատ կամարտահայտությամբ մեր քաղաքացիներն իրենց քվեարկությամբ լիարժեքորեն վերցրեցին այդ պատասխանատվությունը:
Ժողովրդավարության ֆորումի հարգելի մասնակիցներ և հյուրեր
Ես ցանկանում եմ նաև անդրադառնալ մի իրողության, որը տարաբնույթ մեկնաբանությունների տեղիք է տալիս: Գաղտնիք չէ, որ մեր երկրի արտաքին մարտահրավերների, ղարաբաղյան հիմնախնդրի առկայության պայմաններում տարիներ շարունակ ժողովրդավարությունը ստորադասվել է անվտանգային խնդիրներին:
Ամենաբարձր մակարդակով անտեսվել է ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացումը՝ որը փորձ է արվել ներկայացնել որպես սպառնալիք: Ես ցանկանում եմ ընդգծել, որ նման հակադրությունը ոչ միայն անհիմն է, այլև ընդհակառակը՝ ժողովրդավարությունը պետության ամրության և հզորացման առաջնային երաշխիքներից է: Ի վերջո, Հայաստանի անկախության հանրաքվեն, Հայաստանի առաջին նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունները կայացել են մեզ պարտադրված պատերազմի պայմաններում, ասել է թե, մեր պետականությունն ինչ-որ իմաստով նաև ժողովրդավարության ծնունդ է:
Նույն իրավիճակն է նաև այսօր, երբ դեռ թարմ են 2020 թվականի պատերազմի վերքերը, երկիրը դեռ նոր է ուշքի գալիս ծանր կորուստներից հետո, թվում է՝ ժողովրդավարական ինստիտուտները հետին պլան են մղվել, բայց ինչպես արդեն նշեցի, հայաստանյան իշխանությունը լուծումը գտավ հենց ժողովրդավարության միջոցով: Ես հավատացած եմ, որ հենց ժողովրդավարությունն է այն զենքը, որով մենք կարող ենք և պետք է ներկայանանք աշխարհին:
Եզրափակելով խոսքս, ցանկանում եմ նաև շեշտել մի կարևոր փաստ: Ժողովրդավարությունը ենթադրում է խաղաղություն, քանի որ առանց դրա հնարավոր չէ կամ շատ դժվար է ունենալ կայացած ժողովրդավարական ինստիտուտներ: Եվ այս առումով Հայաստանը հաստատակամորեն շարժվում է դեպի ժողովրդավարություն և դեպի խաղաղություն»:

"Democracy has been subordinated to security issues in the presence of the Karabakh problem;" president
The President of the Republic, Vahagn Khachaturyan, attended the opening of the Armenian Democracy Forum with Prime Minister Nikol Pashinyan and representatives of the country's top leadership.
The President of the Republic made a speech.
"I am glad to welcome the participants and guests of the Armenian Democracy Forum. This comprehensive event, which is already becoming traditional, is another proof and testimony that Armenia has steadily and steadfastly stepped on the path of establishing democracy and democratic institutions, and this step is irreversible.
From the day of its creation, our republic declared its commitment to democratic and universal values and principles. During more than three decades of independence, the victory of democracy in our country was created in the presence of many and various obstacles: vicious phenomena in the state administration apparatus, semi-war situation, and serious security challenges.
But in honor of the citizens of the Republic of Armenia, we can confidently state that democracy is already a fact in our country.
Of course, the 2020 war and the subsequent external and internal political problems and challenges were a severe test for democratic values and ideas in Armenia. But the essential thing in this situation was that the Armenian authorities, not retreating from the essence and principles of democracy, followed the most democratic and acceptable way of solving the problems. I am referring to the extraordinary parliamentary elections held in 2021, which became the most effective and transparent means of expressing the will of our citizens.
The title of the Democracy Forum is already responsible and binding for the statesmen here, the representatives of the executive and legislative bodies, and our citizens following the forum's work, because democracy is not only a set of freedoms but also a responsibility. A free citizen, a free state and public figure, a representative of civil society, bears much greater responsibility in a free and democratic state than in any other system.
This is an irrefutable truth because, in the end, the citizen said yes to the existence of the independent Republic of Armenia in the Independence referendum; the citizen again decides the issue of the country's leadership with his vote in the parliamentary or other elections. That vote is a responsibility, which I think is one of the most essential pillars of democracy. In the 2021 parliamentary elections, our citizens, with their free expression of will, entirely took that responsibility with their vote.
Dear participants and guests of the Democracy Forum
I also want to address a reality that gives rise to various interpretations. It is no secret that in the presence of external challenges in our country, the Karabakh problem, democracy has been subordinated to security issues for years.
At the highest level, the establishment of democratic institutions was ignored, which was attempted to be presented as a threat. I want to emphasize that such an opposition is not only unfounded but on the contrary, democracy is one of the primary guarantees of the strength and strengthening of the state. After all, Armenia's independence referendum and Armenia's first presidential and parliamentary elections were held under the conditions of war imposed on us. Hence, our statehood is, in a sense, also the birth of democracy.
The situation is the same today; when the wounds of the war of 2020 are still fresh, the country is still coming to its senses after heavy losses, and it seems that democratic institutions have been pushed to the background. Still, as I already mentioned, the Armenian government found the solution through democracy. I believe that democracy is the weapon with which we can and should present ourselves to the world.
Concluding my speech, I would also like to emphasize an important fact. Democracy presupposes peace because, without it, it is impossible or tough to have well-established democratic institutions. And in this sense, Armenia is steadily moving towards democracy and peace."