Team ընկերությունների խումբը ձեռք է բերել վրացական SkyTel-ի 30%-ը
Team ընկերությունների խումբը ձեռք է բերել Վրաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար երեք օպերատորներից մեկի՝ SkyTel-ի 30% բաժնեմասերը:
SkyTel-ի ամրակցված և անլար ինտերնետը հասանելի է Վրաստանի ավելի քան 2200 բնակավայրում՝ ծածկելով բնակչության մոտ 93%։ Ինտերնետ և թվային հեռուստատեսության ծառայություններ մատուցելու համար ընկերությունը օգտագործում է միջազգային մի քանի կապուղիներ։
Այս գործարքով Team ընկերությունների խումբը նպատակ ունի դիվերսիֆիկացնել Հայաստան մուտք գործող ենթակառուցվածքները, բարձրացնել ինտերնետի հասանելիության և անվտանգության մակարդակը, բացի այդ հիմք է ստեղծում խմբի անդամ Team Telecom Armenia-ի համար՝ տարածաշրջանում դիրքը ամրապնդելու։
«Սա լավ նախադրյալ ու հեռանկար է բացում միջազգային այլ ընկերությունների հետ ապագա համագործակցությունների ու մեր առկա պոտենցիալի մեծացման համար։ Այս գործարքը Հայաստանն է՛լ ավելի հուսալի և անխափան ինտերնետով ապահովելու մեր ռազմավարական քայլերից է»,- նշել է Team ընկերությունների խմբի համահիմնադիր Հայկ Եսայանը։
«Ի դեմս նոր համասեփականատիրոջ՝ SkyTel-ը ձեռք է բերել փորձառու և ուժեղ գործընկեր: Team-ի գիտելիքների և փորձի, ինչպես նաև ընկերությունում մասնակցության շնորհիվ, մենք ակտիվորեն կզարգացնենք օպտիկամանրաթելային ինտերնետի ծառայությունը, ինչը Team-ն արդեն անում է Հայաստանում։ Մասնավորապես, մենք նախատեսում ենք մեկ տարվա ընթացքում ընդլայնել օպտիկամանրաթելային ցանցի ծածկույթը Վրաստանի ևս 220-400 բնակավայրերում»,- նշել է SkyTel-ի տնօրեն Արչիլ Խոջաշվիլին։
SkyTel-ը հիմնադրվել է 2010 թվականի դեկտեմբերին։ Ըստ Վրաստանի հաղորդակցությունների ազգային կոմիտեի (GMCC), Վրաստանի երեք խոշորագույն հեռահաղորդակցական ընկերություններից մեկն է։ SkyTel-ի օպտիկամանրաթելային մալուխների երկարությունը գերազանցում է 6000 կմ-ը, իսկ անլար ինտերնետի բազային կայանների թիվը 1200 է։ Ընկերությունը մոտ 70 000 բաժանորդին տրամադրում է ինտերնետ և IPTV թվային հեռուստատեսության ծառայություններ:
Թիմ ընկերությունների խմբին են պատկանում այդ թվում նորարարական, ինժեներական ու տեխնոլոգիական լուծումներ առաջարկող Team Telecom Armenia, Team Systems, Team Solutions, TeamPay ընկերությունները, ինչպես նաև Buy.am առցանց մոլը։

Группа компаний Team приобрела 30% грузинского оператора SkyTel
Группа компаний Team объявляет о завершении сделки по приобретению 30% одного из ведущих телекоммуникационных операторов Грузии - компании SkyTel.
В зоне покрытия проводного и беспроводного интернета SkyTel более 2200 населенных пунктов Грузии, что составляет около 93% населения. Компания использует несколько разнесенных международных каналов, благодаря которым предоставляет клиентам услуг интернета и цифрового телевидение IPTV.
Сделка, за счет приобретения новых деловых связей, позволит диверсифицировать входящие в Армению интернет каналы, повысит уровень надежности и безопасности интернета. Группа компаний Team, приобретая акции SkyTel, создает предпосылки для значительного укрепления позиции Team Telecom Armenia как регионального оператора.
«Наше партнерство открывает хорошие предпосылки и перспективы для будущего сотрудничества с другими международными компаниями и увеличению существующего потенциала. Эта сделка является одним из наших стратегических шагов по обеспечению Армении еще более надежным и бесперебойным интернетом", - сказал Айк ​​Есаян, соучредитель группы компаний Team.
«В лице нового совладельца компания SkyTel приобрела известного, опытного и сильного партнера. Благодаря участию, знаниям и опыту Team, мы также будем активно развивать сервис оптоволоконного интернета, аналогично тому, что делает Team Telecom Armenia в Ереване и регионах Армении.  В частности, планируем в течение года расширить зону покрытия оптоволоконной сети в Грузии еще на 220-400 населенных пунктов», - прокомментировал сделку директор SkyTel Арчил Ходжашвили.
SkyTel был основан в декабре 2010 года. По данным Национальной комиссии по коммуникациям Грузии (GNCC) SkyTel входит в тройку крупнейших телеком компаний страны. Ее оптоволоконная сеть превышает 6000 км, а количество базовых станций беспроводного интернета - около 1200 единиц. На данный момент услугами интернета и цифрового телевидение (IPTV) компании пользуются около 70 000 абонентов.
В группу компаний Team входят, в том числе компании, предлагающие инновационные, инженерные и технологические решения: Team Telecom Armenia, Team Systems, Team Solutions, TeamPay, а также онлайн-молл Buy.am.