«ԱՄՆ-ն այս ճանապարհին ձեր կողքին է դեպի ավելի բաց, հաշվետու, բարեկեցիկ և անվտանգ ապագա». դեսպան
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ի  ժամանակ հայտարարել է, թե ցանկանում է գովեստի խոսքեր ասել հայ ժողովրդին՝ ի հեճուկս անվտանգային դժվարությունների՝ ժողովրդավարության ասպարեզում իրենց անսասան հանձնառության համար։
Ըստ նրա, ՀՀ-ն դառնում է տարածաշրջանում պայծառ կետ. «Սա մենք նկատեցինք Freedom House-ի անցած շաբաթ հրատարակած «Անցումային պետություններ» զեկույցում։ ԱՄՆ-ն այս ճանապարհին ձեր կողքին է դեպի ավելի բաց, ավելի հաշվետու, բարեկեցիկ և ավելի անվտանգ ապագա»,- ասել է դեսպան Քվինը։
Նրա խոսքով, ինքն անչափ հպարտ է այն աշխատանքով, որ Միացյալ Նահանգները հայ հասարակության հետ համատեղ իրականացնում է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ։
«Մենք քայլեր ենք ձեռնարկում վերացնելու խտրականությունը և խթանում ենք մի հասարակություն, որտեղ հարգվում են բազմազանությունը և հասարակության բոլոր անդամների իրավունքները՝ անկախ նրանց կարգավիճակից, դիրքից։
ԱՄՆ-ն աջակցում է ձեր ջանքերին՝ պայքարելու կոռուպցիայի դեմ, ամրապնդելու իրավունքի գերակայությունը, ինչը մեծացնելու է հասարակության վստահությունը ժողովրդավարական գործընթացների նկատմամբ։
Մենք միասին աշխատում ենք մամուլի ազատությունը խթանելու ուղղությամբ և ապահովելու տեղեկատվության ազատ հոսքը, խոսքի ազատությունը։
Մենք նաև կառուցում ենք առավել դիմակայուն հիմքեր ժողովրդավարության համար՝ խթանելով քաղաքացիական կրթությունը և խրախուսելով Հայաստանի ամուր քաղաքացիական հասարակության առավել ակտիվ ներգրավվածությունը։
Միասին կարող ենք հաղթահարել մարտահրավերները, կերտել ապագա, որտեղ ազատությունը, արդարությունը և ժողովրդավարությունը գերակայում են»,- հայտարարել է դեսպան Քվինը։

"The US supports efforts to fight corruption;" ambassador
During the "Armenian Forum for Democracy," Kristina Kvien, the US Ambassador to Armenia, stated that she would like to praise the Armenian people for their unwavering commitment to the field of democracy despite security difficulties.
According to her, RA is becoming a bright spot in the region, "We noticed this in the report "States in Transition" published by Freedom House last week. The United States stands by your side on this path to a more open, accountable, prosperous, and safer future," Ambassador Kvien said.
According to her, she is incredibly proud of the work that the United States is doing together with the Armenian society in the direction of strengthening democracy and protecting human rights in Armenia.
"We take steps to eliminate discrimination and promote a society where diversity and the rights of all community members are respected, regardless of their status or position.
The United States supports your efforts to fight corruption and strengthen the rule of law, which will increase public confidence in democratic processes.
We work together to promote freedom of the press and ensure the free flow of information and speech.
We also build more resilient foundations for democracy by promoting civic education and encouraging active engagement in Armenia's strong civil society.
Together, we can overcome the challenges and create a future where freedom, justice, and democracy prevail," said Ambassador Kvien.