Հանդիպել են Հայաստանի և Վրաստանի դատախազները
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Վրաստանի գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեի հրավերով, Վրաստանում է՝ մասնակցելու Վրաստանի դատախազության 105-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառմանը:
Այցի շրջանակում Աննա Վարդապետյանը մայիսի 30-ին առանձնազրույց է ունեցել վրաց գործընկերոջ հետ և քննարկել համագործակցության զարգացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
Վրաստանի գլխավոր դատախազ Իրակլի Շոթաձեն ողջունել է ՀՀ գլխավոր դատախազի այցը Վրաստան և ընդգծել, որ համագործակցությունը զարգացնելուն ուղղված մեծ ներուժ կա եղբայրական պետությունների դատախազությունների միջև:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է վրաց գործընկերոջը՝ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և շնորհակալություն է հայտնել միջոցառմանը հրավիրելու համար:
Հայաստանի և Վրաստանի գլխավոր դատախազների հանդիպման ընթացքում, մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել քրեական գործերով միջազգային-իրավական համագործակցությանը և ընդգծվել, որ երկու երկրների դատախազությունների միջև բարձր մակարդակի հարաբերությունները թույլ են տալիս աշխատանքային կարգով քննարկել ծագած հարցերը և գտնել առկա մարտահրավերների՝ երկուստեք ընդունելի լուծումներ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել 2022 թվականին երկու երկրների դատախազությունների միջև կնքված համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագրին և քննարկվել դրա շրջանակում աշխատանքային ծրագիր մշակելու և ստորագրելու հնարավորությունը: Նշված ծրագիրը կներառի այնպիսի արդիական ուղղություններ, ինչպիսիք են՝ կիբեռ և կոռուպցիոն հանցագործությունների, փողերի լվացման, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընդգծել է ընդհանուր «թշնամու»՝ հանցավորության դեմ պայքարում համագործակցված աշխատանքի և ուժերի կոնսոլիդացիայի անհրաժեշտությունը:

Прокуроры Армении и Грузии встретились
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян по приглашению Генерального прокурора Грузии Ираклия Шотадзе находится в Грузии для участия в мероприятии, посвященном 105-летию прокуратуры Грузии.
В ходе визита 30 мая Анна Вардапетян провела приватную беседу со своим грузинским коллегой и обсудила ряд вопросов, направленных на развитие сотрудничества.
Генеральный прокурор Грузии Ираклий Шотадзе приветствовал визит Генерального прокурора Армении в Грузию и подчеркнул, что существует большой потенциал для развития сотрудничества между прокуратурами братских государств.
Анна Вардапетян поздравила грузинского коллегу с профессиональным праздником и поблагодарила за приглашение на мероприятие.
В ходе встречи главных прокуроров Армении и Грузии особо было затронуто международно-правовое сотрудничество по уголовным делам и подчеркнуто, что отношения на высоком уровне между прокуратурами двух стран позволяют обсудить вопросы в рабочем упорядочивать и находить взаимоприемлемые решения существующих проблем.
В ходе встречи был упомянут меморандум о взаимопонимании о сотрудничестве между прокуратурами двух стран, подписанный в 2022 году, и обсуждена возможность разработки и подписания программы работы в его рамках. В указанную программу войдут такие современные направления, как: борьба с кибер- и коррупционными преступлениями, отмыванием денег, незаконным оборотом наркотиков.
Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян подчеркнула необходимость совместной работы и консолидации сил в борьбе с общим "врагом" - преступностью