Վարչապետն ընդունել է Արգենտինայի խորհրդարանական պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Արգենտինայի Սենատի և Պատգամավորների պալատի անդամներից բաղկացած խորհրդարանական պատվիրակությանը, որը ղեկավարում է Հայաստան-Արգենտինա բարեկամական խմբի նախագահ Գիժերմո Անդրադան:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և կարևորել հայ-արգենտինական հարաբերությունների շարունակական զարգացումը: Վարչապետը գոհունակությամբ է նշել Արգենտինայի Սենատում Հայաստանի համար զգայուն հարցերի վերաբերյալ սկզբունքային դիրքորոշումների արտահայտումը, ինչը տեղի է ունենում նաև բարեկամական խմբի անդամների ակտիվ գործունեության արդյունքում: «Հույս ունեմ, որ ձեր այցի արդյունքներով երկկողմ քաղաքական, տնտեսական և մշակութային երկխոսությունը կշարունակի զարգանալ ու ամրապնդվել»,- ասել է վարչապետը:
Արգենտինայի խորհրդարանական պատվիրակության անդամները երկու երկրների համագործակցության առավել սերտացման գործում ընդգծել են այդ երկրի հայ համայնքի դերը: Գիժերմո Անդրադան հավելել է, որ շարունակելու են ակտիվորեն նպաստել տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային նշանակության հարցերի: Մասնավորապես, քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, ԼՂ բնակչությանն էթնիկ զտման ենթարկելու Ադրբեջանի քաղաքականությանը վերաբերող հարցեր: Զրուցակիցներն անթույլատրելի են համարել Ադրբեջանի իշխանությունների ագրեսիվ հռետորաբանությունն ու բանակցային գործընթացը վիժեցնելու փորձերը: Կարևորվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության հարցերի հասցեագրումը:

The Prime Minister received the parliamentary delegation of Argentina
Prime Minister Nikol Pashinyan received the parliamentary delegation of members of the Argentine Senate and Chamber of Deputies, led by the president of the Armenia-Argentina Friendship Group, Guillermo Andrada.
The Prime Minister welcomed the delegation's visit to Armenia and emphasized the continuous development of Armenian-Argentine relations. The Prime Minister noted with satisfaction the expression of moral positions on sensitive issues for Armenia in the Senate of Argentina, which also happens due to the active activities of the friendship group members, "I hope that as a result of your visit, the bilateral political, economic, and cultural dialogue will continue to develop and strengthen," said the Prime Minister.
The Argentine parliamentary delegation members emphasized the Armenian community's role in the closer cooperation between the two countries. Guijermo Andrada added that they would continue actively contributing to expanding and deepening cooperation in various fields.
Issues of regional importance were discussed at the meeting. In particular, issues related to the humanitarian crisis created in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's illegal blocking of the Lachin Corridor, Azerbaijan's policy of subjecting the population of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing were discussed. The interlocutors considered the aggressive rhetoric of the Azerbaijani authorities and attempted to abort the negotiation process unacceptable. Addressing the rights and security issues of the people of Nagorno Karabakh was emphasized.