Արբանյակի կառավարումն ամբողջությամբ Հայաստանից կիրականացվի
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հայտարարել է, թե Հայաստանն ամբողջությամբ ապահովված է հայկական արբանյակի կառավարումը ՀՀ տարածքից իրականացնելու համար անհրաժեշտ տեխնիկայով։
Ըստ նրա, կառավարումն իրականացնելու համար հարկավոր է 2023-ին կառավարման կենտրոն ու ընդունիչ կայան ունենալ. «Բացման պաշտոնական արարողություն ուզում ենք անել, երբ ամբողջությամբ և՛ կառավարման կենտրոնը կլինի, և՛ ընդունիչ կայանը։ Դրա համար հիմա շատ չի շրջանառվում այդ նորությունը, որ կառավարման կենտրոնն ամբողջությամբ կահավորված է։ Սպասում ենք մոտակա ամիսների ընթացքում, որ նաև ընդունիչ կայանը ստանանք։ Ամեն ինչ պատրաստ է, մեր գործընկերների մոտ է, թղթաբանական աշխատանքներն են արվում, որպեսզի բեռնափոխադրումն արվի։ Դրանից հետո արդեն ամբողջությամբ կահավորված կլինի»,- նշել է նա։
Ըստ նախարարի՝ այս պահին իրականացվում է կադրերի վերապատրաստման աշխատանք, որպեսզի կարողանանք արբանյակի կառավարումն ամբողջությամբ Հայաստանից իրականացնել:

The management of the satellite will be carried out entirely from Armenia
The Minister of High-tech Industry, Robert Khachatryan, announced that Armenia is fully equipped with the necessary equipment to manage the Armenian satellite from the territory of the Republic of Armenia.
According to him, it is necessary to have a control center and a receiving station in 2023 to implement the management, "We want to hold an official opening ceremony when the control center and the receiving station are complete. The news that the control center is fully equipped is not widely circulated. We expect to receive the receiving station in the coming months as well. Everything is ready; it is with our partners, and the paperwork is being done to transport the cargo. After that, it will be fully furnished," he said.
According to the minister, at the moment, personnel training is being carried out to manage the satellite entirely from Armenia.