Արբանյակի կառավարումն ամբողջությամբ Հայաստանից կիրականացվի
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հայտարարել է, թե Հայաստանն ամբողջությամբ ապահովված է հայկական արբանյակի կառավարումը ՀՀ տարածքից իրականացնելու համար անհրաժեշտ տեխնիկայով։
Ըստ նրա, կառավարումն իրականացնելու համար հարկավոր է 2023-ին կառավարման կենտրոն ու ընդունիչ կայան ունենալ. «Բացման պաշտոնական արարողություն ուզում ենք անել, երբ ամբողջությամբ և՛ կառավարման կենտրոնը կլինի, և՛ ընդունիչ կայանը։ Դրա համար հիմա շատ չի շրջանառվում այդ նորությունը, որ կառավարման կենտրոնն ամբողջությամբ կահավորված է։ Սպասում ենք մոտակա ամիսների ընթացքում, որ նաև ընդունիչ կայանը ստանանք։ Ամեն ինչ պատրաստ է, մեր գործընկերների մոտ է, թղթաբանական աշխատանքներն են արվում, որպեսզի բեռնափոխադրումն արվի։ Դրանից հետո արդեն ամբողջությամբ կահավորված կլինի»,- նշել է նա։
Ըստ նախարարի՝ այս պահին իրականացվում է կադրերի վերապատրաստման աշխատանք, որպեսզի կարողանանք արբանյակի կառավարումն ամբողջությամբ Հայաստանից իրականացնել:

Управление спутником будет полностью осуществляться из Армении
Министр высокотехнологичной промышленности Роберт Хачатрян сообщил, что Армения полностью оснащена необходимым оборудованием для управления армянским спутником с территории Республики Армения.
По его словам, для осуществления управления в 2023 году необходимо иметь центр управления и приемную станцию. «Мы хотим провести официальную церемонию открытия, когда и центр управления, и приемная станция будут готовы. Именно поэтому новость о том, что центр управления полностью оборудован, сейчас мало распространяется. Мы ожидаем получить приемную станцию ​​в ближайшие месяцы. Все готово, она у наших партнеров, идет оформление документов, чтобы груз можно было перевозить. После этого станция будет полностью меблирована ", - сказал он.
По словам министра, на данный момент проводится обучение персонала, чтобы иметь возможность полностью управлять спутником из Армении.