Ադրբեջանի դատարանը կալանավորման որոշում է կայացրել երկու հայ զինծառայողների նկատմամբ
Ադրբեջանի դատարանը կալանավորման որոշում է կայացրել երկու հայ զինծառայողների նկատմամբ, հայտնում է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի դատախազությունը հայտարարել էր, որ հայ 2 զինծառայողները` Հարություն Հովագիմյանը և Կարեն Ղազարյանը, ձերբակալվել են և ներգրավվել իբրև մեղադրյալ «ահաբեկչության, ապօրինի ներթափանցման և զենքի ապօրինի տեղափոխման մեղադրանքներով»։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ նախնական տվյալներով՝ հակառակորդի զինված խումբը հատել է ՀՀ սահմանը և առևանգել զինծառայողներին: Ըստ ՀՀ ՊՆ-ի՝ Ադրբեջանի կողմից հայ զինծառայողների ապօրինի առևանգման հանգամանքները բացահայտելու ուղղությամբ տարվում է լայնածավալ աշխատանք:

The court of Azerbaijan issued an arrest warrant against two Armenian servicemen
The court of Azerbaijan issued an arrest warrant against two Armenian servicemen, reports the General Prosecutor's Office of Azerbaijan.
Earlier, the Prosecutor's Office of Azerbaijan announced that 2 Armenian servicemen, Harutyun Hovagimyan and Karen Ghazaryan, were arrested and charged with "terrorism, illegal infiltration, and illegal transportation of weapons."
The RA Investigative Committee reported that according to preliminary data, the armed group of the enemy crossed the RA border and kidnapped the servicemen. According to the RA Ministry of Defense, large-scale work is being done to reveal the circumstances of the illegal abduction of Armenian servicemen by Azerbaijan.