Հակառակորդի զինված խումբը հատել է ՀՀ սահմանը և առևանգել զինծառայողներին. ՔԿ
ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողներ Հարություն Յուրիկի Հովագիմյանը և Կարեն Աշոտի Ղազարյանը մայիսի 26-ին` ժամը 18:30-ին, «Կամազ 43114» մակնիշի ավտոմեքենայով նույն զորամասի պահպանության տեղամասի՝ ՀՀ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկին սնունդ են տեղափոխել, որից հետո դիրքից վերադառնալիս նրանց հետ կապը կորել է։ Ձեռնարկված որոնողական աշխատանքների արդյունքում ավոտմեքենան գտնվել է մարտական դիրք տանող ճանապարհին՝ ՀՀ ԶՈՒ դիրքերի թիկունքում գտնվող հատվածում՝ շարժիչը գործարկված վիճակում, մեքենայի մեջ հայտնաբերվել է մեկ միավոր ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգ, սակայն նշված երկու զինծառայողները չեն գտնվել:
Նախնական տվյալներով՝ հակառակորդի զինված խումբը հատել է ՀՀ սահմանը և առևանգել զինծառայողներին:
Հաշվի առնելով, որ առկա են Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, զինծառայողներին առևանգելու, նրանց կամքին հակառակ կամ նրանց կամքն անտեսելով տեղափոխելու, զենք, զինամթերք հափշտակելու հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության իններորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ, 6-րդ, 9-րդ կետերի, 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Իրականացվում են վարութային և ապացուցողական անհրաժեշտ ծավալուն միջոցառումներ՝ Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների կողմից սահմանն ապօրինի հատելու և զինծառայողների առևանգման հանգամանքները լիարժեք պարզելու ուղղությամբ։

The armed group of the enemy crossed the RA border and kidnapped the servicemen. IC
On May 26, at 6:30 p.m., servicemen of the N military unit of the RA Ministry of Defense, Harutyun Yuriki Hovagimyan and Karen Ashoti Ghazaryan, transported food to one of the combat positions of the same army unit's guard station, located in the southeastern direction of RA, with a "Kamaz 43114" car. Contact with them has been lost. As a result of the conducted search, the vehicle was found on the road leading to the combat position, in the area behind the parts of the RA Armed Forces, with the engine running, one AK-74 assault rifle was found in the vehicle, but the mentioned two servicemen were not found.
According to preliminary data, the armed group of the enemy crossed the RA border and kidnapped the service members.
Taking into account that there are data containing the characteristics of criminal acts of illegal crossing of the state border of the Republic of Armenia by the service members of the Armed Forces of Azerbaijan, kidnapping of servicemen, transporting them against their will or ignoring their will, stealing weapons and ammunition, the Ninth Garrison Investigative Department of the Main Military Investigative Department of the RA Investigative Committee Article 191, Part 2, Clauses 1, 5, 6, 9, Article 338, Part 2, Clause 1, and Article 469, Part 3, Clause 2 of the Criminal Code Criminal proceedings have been initiated according to the features of paragraph 1.
Necessary large-scale operational and evidentiary measures are being carried out to fully clarify the circumstances of the border's illegal crossing by the Armed Forces of Azerbaijan and the abduction of the service members.