Հակառակորդի զինված խումբը հատել է ՀՀ սահմանը և առևանգել զինծառայողներին. ՔԿ
ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայողներ Հարություն Յուրիկի Հովագիմյանը և Կարեն Աշոտի Ղազարյանը մայիսի 26-ին` ժամը 18:30-ին, «Կամազ 43114» մակնիշի ավտոմեքենայով նույն զորամասի պահպանության տեղամասի՝ ՀՀ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկին սնունդ են տեղափոխել, որից հետո դիրքից վերադառնալիս նրանց հետ կապը կորել է։ Ձեռնարկված որոնողական աշխատանքների արդյունքում ավոտմեքենան գտնվել է մարտական դիրք տանող ճանապարհին՝ ՀՀ ԶՈՒ դիրքերի թիկունքում գտնվող հատվածում՝ շարժիչը գործարկված վիճակում, մեքենայի մեջ հայտնաբերվել է մեկ միավոր ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգ, սակայն նշված երկու զինծառայողները չեն գտնվել:
Նախնական տվյալներով՝ հակառակորդի զինված խումբը հատել է ՀՀ սահմանը և առևանգել զինծառայողներին:
Հաշվի առնելով, որ առկա են Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողների կողմից ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, զինծառայողներին առևանգելու, նրանց կամքին հակառակ կամ նրանց կամքն անտեսելով տեղափոխելու, զենք, զինամթերք հափշտակելու հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության իններորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 5-րդ, 6-րդ, 9-րդ կետերի, 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի և 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Իրականացվում են վարութային և ապացուցողական անհրաժեշտ ծավալուն միջոցառումներ՝ Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների կողմից սահմանն ապօրինի հատելու և զինծառայողների առևանգման հանգամանքները լիարժեք պարզելու ուղղությամբ։

Вооруженная группа противника перешла границу РА и похитила военнослужащих. СК
26 мая в 18:30 военнослужащие N-ской воинской части МО РА Арутюн Юрикович Овагимян и Карен Ашотович Казарян 26 мая в 18:30 на автомобиле марки «КамАЗ 43114» перевезли еду с одной из боевых позиций, расположенных в юго-восточном направлении Республики Армения, после чего по возвращении с позиции связь с ними была потеряна. В результате проведенных поисковых работ автомобиль находился на дороге, ведущей на боевую позицию, на участке, расположенном в тылу позиций ВС РА, со включенным двигателем, в машине был обнаружен один автомат АК-74, однако указанные двое военнослужащих не были найдены:
По предварительным данным, вооруженная группа противника пересекла границу Армении и похитила военнослужащих:
Принимая во внимание, что имеются данные, содержащие признаки преступных деяний, связанных с незаконным пересечением государственной границы РА военнослужащими Вооруженных Сил Азербайджана,  9-й гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по статье 191, часть 2, пункты 1, 5, 6, 9, статье 338, часть 2, пункт 1, и статье 469, часть 3, пункт 2 УК РА.
С целью полного выяснения обстоятельств незаконного пересечения границы военнослужащими Вооруженных Сил Азербайджана и похищения армянских военнослужащих проводятся необходимые широкомасштабные оперативно-доказательные мероприятия.