Սիրելի՛ շրջանավարտներ, հավատացեք, որ ամեն ինչ ձեր ձեռքերում է. Ալեն Սիմոնյանի շնորհավորական ուղերձը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյան շնորհավորական ուղերձ է հղել Վերջին դասի առթիվ, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Սիրելի՛ շրջանավարտներ,
Շնորհավորում եմ Վերջին դասի առթիվ` մաղթելով բարձր առաջադիմություն ուսման շարունակության մեջ:
Այնքան էլ շատ չի անցել այն օրից, երբ Վերջին դասը Վերջին զանգ էր կոչվում, իսկ շրջանավարտ էին համարվում միայն տասներորդցիները: Այդ տարիներին Վերջին զանգն անցնում էր մեծ աշխուժությամբ եւ ոգեւորում էր անգամ նրանց, որոնք կապ չունեին ավարտական երեկոյի հետ: Այսօր ավելի զուսպ ու համեստ է նշվում օրը, սակայն նույնն են ուսուցիչներին նվիրված մաղթանքներն ու շրջանավարտների ծնողների հույզերը: Ժամանակակից աշխարհն առաջին հերթին մրցունակություն է պահանջում, եւ յուրաքանչյուր ծնողի նվիրական երազանքն է դպրոցն ավարտող երեխային տեսնել որեւէ հայտնի բուհի ուսանող կամ հմուտ մասնագետ՝ պայծառ ապագայի բոլոր երաշխիքներով:
Սիրելի՛ շրջանավարտներ, հավատացեք, որ ամեն ինչ ձեր ձեռքերում է:
Խելացի մարդիկ սովորում են ուրիշների սխալների վրա. նոր կյանքի ճանապարհին դուք նման օրինակների պակաս չեք ունենա: Փորձեք ձեւավորել ձեր ես-ը, փորձեք դառնալ ձեր լավագույն տարբերակը եւ չծուլանալ: Իսկ այսօր վայելեք ձեզ լիարժեքորեն պատկանող օրը, որովհետեւ վաղվանից ավարտական քննությունների եք պատրաստվելու:
Լուսավոր ապագա եմ մաղթում ձեզ, միշտ սիրով հիշեք ձեր ուսուցիչներին, որոնց շնորհիվ դարձել եք գրագետ, ու ջերմորեն հիշեք դպրոցական տարիները, որովհետեւ մի օր հաստատ պարզվում է, որ դրանք ամենաանհոգն էին:

Дорогие выпускники, поверьте, что все в ваших руках. Поздравление Алена Симоняна
Председатель НС РА Ален Симонян направил поздравительное послание по случаю последнего урока, в котором, в частности, говорится:
« Уважаемые выпускники!
Поздравляю вас с последним классом, желаю больших успехов в продолжении учебы.
Не так давно «Последний урок» назывался «Последний звонок», а выпускниками считались только десятиклассники. В те годы «Последний звонок» проходил с большим воодушевлением и волновал даже тех, кто не имел к выпускному вечеру никакого отношения. Сегодня день отмечается более сдержанно и скромно, но пожелания учителям и эмоции родителей выпускников остались прежними. Современный мир требует прежде всего конкурентоспособности, и заветная мечта каждого родителя – увидеть своего ребенка, окончившего школу, студентом известного вуза или квалифицированным специалистом со всеми гарантиями блестящего будущего.
Дорогие выпускники, поверьте, что все в ваших руках.
Умные люди учатся на чужих ошибках. у вас не будет недостатка в таких примерах на пути к новой жизни. Постарайтесь изменить себя, постарайтесь стать лучшей версией себя и не ленитесь. А сегодня наслаждайтесь днем, который полностью принадлежит вам, ведь завтра вы будете готовиться к выпускным экзаменам.
Желаю вам светлого будущего, всегда с любовью вспоминайте своих учителей, благодаря которым вы стал грамотными, и с любовью вспоминайте свои школьные годы, ведь однажды обязательно окажется, что они были самыми беззаботными.