Վարդան Ղուկասյանին կալանավորելու և ՀՀ փոխանցելու ուղղությամբ միջոցներ են ձեռնարկվել
ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացրել է, որ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ «Հանրային ձայն» կուսակցության ղեկավարներ հանդիսացող՝ «Դոգ» մականունով հայտնի Վարդան Ղուկասյանի, Արտակ Գալստյանի, ինչպես նաև` երկու այլ անձանց կողմից խմբի կազմում քաղաքացի Տ․Ա․-ից 53.806.500 ՀՀ դրամին համարժեք 110.000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով շորթում կատարելու, ինչպես նաև` ծառայությունների մատուցման քողի ներքո գիշերային ակումբի պատասխանատու ներկայացուցչին գույքային պահանջներ ներկայացնելու, վերջինիցս առանձնապես խոշոր չափերով՝ 60.000-100.000 ԱՄՆ դոլար գումարի չափով շորթում կատարելու վերաբերյալ։
Ձեռք բերված փաստերի հիման վրա Վ.Ղուկասյանի և Ա.Գալստյանի, ինչպես նաև Վ․Ղուկասյանի՝ ևս երկու հանցակիցների նկատմամբ խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու համար հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։ Ա․Գալստյանին և նշված երկու անձանց ներկայացվել է մեղարդանք, նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
Իրականացված վարութային և ապացուցողական ծավալուն գործողությունների ընթացքում փաստական տվյալներ են ստացվել նաև այն մասին, որ Վ․Ղուկասյանը 2021թ․ հուլիսի 9-ին «Youtube.com» կայքի՝ իր անվամբ բացված անհատական էջով հանրության համար հասանելի ձևաչափով հրապարակված տեսաելույթի ընթացքում ցուցաբերել է դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք։
Բացի այդ, 2022թ. նոյեմբերի 12-ին հանրության լայն շրջանակների համար հասանելի «youtube.com» և «facebook.com» սոցիալական կայքերի իր անհատական էջերով հնչեցրել է անձանց խմբի՝ պայմանագրային զինծառայողների նկատմամբ, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր և արդարացրել նրանց նկատմամբ այդպիսի բռնությունը։
Ձեռք բերված փաստերի հիման վրա Վ․Ղուկասյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում 2 դրվագ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 489-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, ինչպես նաև՝ 2 դրվագ առերևույթ հանցագործությունը կատարելու պահին գործող՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 137.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար։
Վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Վ․Ղուկասյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ, որը բավարարվել է։
Ըստ ՀՀ ՆԳՆ Ոստիկանությունից ստացված տեղեկատվության՝ Ոստիկանությունը միջոց է ձեռնարկել Ինտերպոլի միջոցով Վ․Ղուկասյանի նկատմամբ միջազգային հետախուզում իրականացնելու նպատակով։
Միաժամանակ, քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռք են բերվել տվյալներ առ այն, որ Վ․Ղուկասյանը գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։ Ելնելով դրանից՝ քրեական վարույթին առնչվող բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթը, ինչպես նաև Վ․Ղուկասյանին հայտնաբերելու, գործող իրավական մեխանիզմներով վերջինիս ՀՀ իրավասու մարմիններին փոխանցելու հարցում անհրաժեշտ օժանդակություն ցուցաբերելու վերաբերյալ ԱՄՆ իրավասու մարմիններին ուղղված իրավական օգնության միջազգային հարցումը փոխանցվել է ՀՀ գլխավոր դատախազությանը՝ այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ ընթացակարգ ապահովելու նպատակով:
Ստորև ներկայացվում է քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռք բերված՝ բջջային հավելվածի միջոցով գիշերային ակումբի ներկայացուցչի, ինչպես նաև Տ․Ա․-ի հետ (վերջիններիս համաձայնութամբ) Վարդան Ղուկասյանի ունեցած խոսակցության՝ վերաբերելի և կարևոր հատվածների էկրանապատկերները։

Приняты меры к задержанию Вардана Гукасяна и его передаче в Армению
Следственный комитет РА сообщил, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному Следственным управлением по тяжким преступлениям Уголовного розыска РА  получил достаточные фактические данные, о том что Вардан Гукасян, известный как «Дог» , Артак Галстян, являющиеся лидерами партии «Общественный голос», а также двое других лиц в составе группы, вымогали у гражданина Т.А. сумму в 53.806.500 драмов (110 000$),  также доказан факт вымогательства особо крупных сумм, в размере 60 000-100 000 долларов США у представителя ночного клуба под видом оказания услуг.
На основании полученных фактов было возбуждено публичное уголовное преследование в отношении Гукасяна В. и Галстяна А., а также двум других лиц за вымогательство в особо крупном размере. А.Галстяну и двум указанным лицам предъявлено обвинение, в отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В ходе обширных административно-доказательных мероприятий также были получены фактические данные о том, что В. Гукасян  9 июля 2021 года проявил неуважение к суду во время видеообращения, опубликованного в общедоступном формате на персональной странице «Youtube.com», открытой под его именем.
Кроме того, 12 ноября 2022 г.  через свои индивидуальные страницы в социальных сетях «youtube.com» и «facebook.com», которые доступны для широкой публики, публично призывал к применению насилия в отношении группы лиц, военнослужащих по контракту, в связи с их политическими взглядами и оправдывал насилие по отношению к ним.
На основании полученных фактов в отношении Гукасяна В. было возбуждено общественное уголовное преследование по ч. 3 ст. 258, п. 3, ст. 489, ч. 2, ст. 330, ч. 2, 3 УК РА, пункт 2, а также 2 эпизодов совершения преступления, предусмотренного пунктом 1 части 2 статьи 137.1 УК РА, действовавшего на момент совершения преступления.
В суд было представлено ходатайство органа, осуществляющего производство, об избрании меры пресечения в отношении задержания В. Гукасяна, которое было удовлетворено.
Согласно информации, полученной из Полиции МВД РА, полиция предприняла меры для проведения международного расследования в отношении В. Гукасяна через Интерпол.
В то же время в рамках уголовного производства была получена информация о том, что В. Гукасян находится в Соединенных Штатах Америки. На основании этого Генеральной прокуратурой Республики Армения в целях обеспечения необходимой процедуры в указанном направлении. был направлен международный запрос о правовой помощи, направленный в компетентные органы США в связи с розыском В. Гукасяна и оказанием необходимой помощи в розыске В. Гукасяна и передаче его компетентным органам Республики Армения с использованием существующих правовых механизмов.
Ниже приведены скриншоты соответствующих и важных частей разговора Вардана Гукасяна с представителем ночного клуба, а также Т.А. (с согласия последнего), полученные в рамках уголовного производства.