Զանգահարել եմ ԱԱԾ տնօրենի ընդունարան. Միհրան Պողոսյանը 1 տոննա թմրամիջոցի մասին
ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության նախկին պատգամավոր Միհրան Պողոսյանը հայտարարություն է տարածել:
«Հայաստանում մեծ չափաբաժին թմրամիջոցի հայտնաբերման վերաբերյալ շրջանառվող լուրերի կապակցությամբ․
Սույն թվականի մայիսի 13-ին՝ տեղեկանալով ՀՀ տարածքում գտնվող բանանի պահեստում շուրջ 1 տոննա կասկածելի զանգվածի առկայության մասին, անմիջապես ձեռնամուխ եմ եղել համապատասխան քայլեր ձեռնարկելուն։
Մասնավորապես, զանգահարել եմ ՀՀ ԱԱԾ տնօրենի ընդունարան, արդյունքի չհասնելով՝ քիչ անց ձայնային հաղորդագրություն եմ ուղարկել ԱԱԾ տնօրենի բջջային հեռախոսահամարին, որից հետո՝ կարճ ժամանակ անց, Արմեն Աբազյանը զանգահարել է ինձ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում տեղեկացրել եմ նրան, որ բանանի ներմուծմամբ զբաղվող իմ մտերիմի ընկերության աշխատակիցները կոնտեյների մեջ՝ ակնկալվող բանանի փոխարեն, հայտանաբերել են խոշոր ծավալի անհայտ ծագման փոշենման զանգված։ Տեղեկացրել եմ նաև, որ ընկերության տնօրենը՝ փաստաբանական խմբի հետ միասին, ԱԱԾ շենքի դիմաց է և ցանկանում է հաղորդում տալ։
ԱԱԾ պետին խնդրել եմ ընդունել հաղորդումն ու արագ ընթացք տալ գործին։
Եվ այս պարագայում, խախտելով գաղտնիության և անձի պաշտպանության իրավունքը, ԱԱԾ-ն գործողություններ է իրականացնում այն մարդկանց նկատմամբ՝ ովքեր ահազանգել են դեպքի մասին։
Բոլորին հասկանալի է, որ մարդիկ, ովքեր ցուցաբերելով իրական քաղաքացիական գիտակցություն, պատկան մարմիններին տեղեկացրել են 1 տոննա կոկաինի առկայության և գտնվելու վայրի մասին, կարող են ունենալ անձնական անվտանգության խնդիրներ։
Ելնելով մի շարք գործոններից՝ առայժմ ձեռնպահ կմնամ այլ մանրամասներ ներկայացնելուց՝ հորդորելով պատկան մարմիններին անտեղի մարդկանց չքաշքշել։
ՀՀ համապատասխան ծառայությունները հրաշալի տեղյակ են կատարվածի մասին, գիտեն եղելությունը ուստի և կոչ եմ անում այս գործի շրջանակներում բացառել «վհուկների որսն» ու բացահայտել ամբողջ իրականությունն ու իրական պատասխանատուներին»,- ասված է Միհրան Պողոսյանի հայտարարությունում։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ հայտարարել էր. «Այդ մեկ տոննա կոկաինի հասցեատերը բանանի ներկրմամբ զբաղվող հայտնի ընկերությունն է, որի սեփականատերը հետախուզման մեջ գտնվող ԱԺ նախկին ՀՀԿ-ական պատգամավոր է»։

Я позвонил в офис директора СНБ. Мигран Погосян о 1 тонне наркотиков
С заявлением выступил экс-глава службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА), бывший депутат фракции РПА в Национальном Собрании Мигран Погосян.
"В связи с распространившейся новостью об обнаружении в Армении крупной дозы наркотиков.
13 мая с.г., узнав о наличии около 1 тонны подозрительной массы на банановом складе, расположенном на территории РА, я сразу же начал принимать соответствующие меры.
В частности, я позвонил в приемную директора СНБ РА, не получив результата, отправил голосовое сообщение на мобильный номер директора СНБ, после чего мне позвонил Армен Абазян.
В ходе телефонного разговора я сообщил ему, что сотрудники близкой мне компании, занимающейся импортом бананов, вместо ожидаемых бананов обнаружили в контейнере большое количество пыли неизвестного происхождения. Я также сообщил, что директор компании вместе с командой юристов находится перед зданием СНБ и хочет сделать заявление.
Я попросил главу СНБ принять заявление и ускорить рассмотрение дела.
И в этом случае, нарушая право на неприкосновенность частной жизни и личную защиту, Служба национальной безопасности осуществляет действия в отношении людей, предупредивших о происшествии.
Всем понятно, что у людей, которые, проявив реальную гражданскую сознательность, сообщили в соответствующие органы о наличии и местонахождении 1 тонны кокаина, могут возникнуть проблемы с личной безопасностью.
От других подробностей, исходя из ряда факторов, пока воздержусь, призывая соответствующие органы не привлекать лишних людей.
Соответствующие службы РА прекрасно осведомлены о том, что произошло, они знают, что произошло, поэтому призываю их исключить "охоту на ведьм" в рамках этого дела и раскрыть всю реальность и настоящих виновных", - сказано в заявлении Миграна Погосяна.
Напомним , премьер-министр Никол Пашинян заявил в ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство. « Получателем этой тонны кокаина является известная компания по импорту бананов, владельцем которой является разыскиваемый бывший депутат от Национальной республиканской партии».