«ԱՄԷ-ի մեր գործընկերները պատրաստակամություն հայտնեցին մասնակցություն ունենալ ճանապարհային քարտեզի ստեղծման գործում». Տիգրան Ավինյան
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ԱՄԷ կատարած այցի ընթացքում հանդիպումներ է ունեցել նաև Աբու Դաբիի Խելացի և Ապահով քաղաքների համակարգերի ստեղծող ՏՏ կազմակեպությունների հետ։
«Օրերս ԱՄԷ կատարած այցի ընթացքում տեղի ունեցան մի շարք հանդիպումներ պետական և ոչ պետական ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Աբու Դաբիի Խելացի և Ապահով քաղաքների համակարգերի ստեղծող ՏՏ կազմակեպությունների հետ։
Հանդիպումները ներառում էին բազմաթիվ քննարկումներ՝ խելացի քաղաքների կառուցմանը վերաբերող հարցերի շուրջ՝ տրանսպորտային խցանումները կարգավորող սենսորային համակարգ, խելացի ավտոկայանատեղիների կառուցում, ջրի որակի վերահսկողություն և ոռոգման խելացի համակարգեր, սենսորներ՝ թափոնների վերահսկողության համար, լուսավորություն և այլն։
Ներկայացվեց խելացի քաղաքների կառուցման մեջ IoT համակարգի օգտագործման նշանակությունը։ Այն ստեղծում է հնարավորություն տարբեր սենսորների (արտաքին երևույթների նկատմամբ բարձր զգացողություն ունեցող սարքերի) միջոցով օնլայն ստանալ տեղեկատվություն ամենատարբեր ոլորտների մասին։
Հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերվեց համագործակցության պայմանավորվածություն, ինչի շրջանակներում ԱՄԷ-ի մեր գործընկերները պատրաստակամություն հայտնեցին մասնակցություն ունենալ ճանապարհային քարտեզի ստեղծման գործում՝ փոխանցելով իրենց փորձն ու հմտությունները խելացի համակարգերի ներդրման և կառավարման, ներկա իրավիճակի վերլուծության և այլ հարցերի կարգավորման համար»։

"Our partners in the UAE expressed their willingness to participate in the creation of the road map," Tigran Avinyan
24 May, 17:56
During his visit to the UAE, the Deputy Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, also had meetings with the IT organizations creating the Smart and Safe City systems of Abu Dhabi.
"The other day, during the visit to the UAE, several meetings were held with state and non-state representatives and IT organizations creating the systems of Smart and Safe cities of Abu Dhabi.
The meetings included many discussions on issues related to building smart cities: sensor systems to manage traffic congestion, building intelligent parking lots, water quality control and intelligent irrigation systems, sensors for waste control, lighting, etc.
The importance of using the IoT system in constructing smart cities was presented. It creates an opportunity to receive online information about various fields through sensors (devices susceptible to external phenomena).
As a result of the meetings, a cooperation agreement was reached, within the framework of which our partners in the UAE expressed their willingness to participate in the creation of the road map, transferring their experience and skills for the implementation and management of intelligent systems, analysis of the current situation and the regulation of other issues.