Չինական ավիաընկերությունը նախնական ուսումնասիրություններ է կատարել հայկական շուկայում և պատրաստ է համագործակցել
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը հանդիպել է China Southern Airlines ընկերություն ներկայացուցիչներին:
Նախարարի տեղակալը ողջունել է հյուրերին և ընդգծել է երկու երկրների միջև առկա բարեկամական, առևտրային, տրանսպորտային և պատմական սերտ կապերի կարևորությունը: Արմեն Սիմոնյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև զարգացած չէ ուղիղ օդային փոխադրումները և հույս հայտնել, որ հանդիպումը կծառայի այդ ուղղությունը զարգացնելուն:
China Southern Airlines ընկերություն գլխավոր տնօրենի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և շեշտել, որ որոշակի նախնական ուսումնասիրություններ կատարել են հայկական շուկայում և ընկերությունը պատրաստակամ է համագործակցելու հայկական կողմի հետ՝ զբոսաշրջային և տնտեսական այլ ուղղությունները զարգացնելու համատեքստում:
Նախարարի տեղակալը հանգամանալից ներկայացրել է Հայաստանի օդանավակայնների ունեցած հնարավորությունները, առավելությունները՝ նշելով, որ նկատվում է ուղևորափոխադրումների թվի աճ և հայկական կողմը նույնպես շահագրգռված և պատրաստակամ է համագործակցել Չինաստանի հետ օդային հաղորդակցությունն ապահովելու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկուստեք կարևորություն ունեցող այլ հարցեր ևս և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հաջորդ հանդիպմանը չինական ընկերության կողմից ներկայացված առաջարկները քննարկելու:

Китайская авиакомпания провела предварительные исследования армянского рынка и готова к сотрудничеству
Заместитель министра территориального управления и инфраструктуры РА Армен Симонян встретился с представителями China Southern Airlines.
Заместитель министра приветствовал гостей и подчеркнул важность дружественных, торговых, транспортных и исторических тесных связей между двумя странами. Армен Симонян отметил, что прямое воздушное сообщение между двумя странами не развито и выразил надежду, что встреча послужит развитию этого направления.
Заместитель генерального директора China Southern Airlines поблагодарил за прием и подчеркнул, что они провели предварительные исследования армянского рынка и компания готова сотрудничать с армянской стороной в контексте развития других туристических и экономических направлений.
Замминистра подробно представил возможности и преимущества аэропортов Армении, отметив, что наблюдается рост пассажиропотока и армянская сторона также заинтересована и готова сотрудничать с Китаем для обеспечения авиасообщения.
В ходе встречи были обсуждены другие вопросы, представляющие взаимный интерес, и достигнута договоренность обсудить представленные китайской компанией предложения на следующей встрече.