Վարչապետը չի հորդորել որդուն՝ ետ վերցնել բողոքը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ որդուն՝ Աշոտ Փաշինյանին չի հորդորել ետ վերցնել զոհված զինծառայողի մոր դեմ բողոքը։
Հիշեցնենք, զոհվածի մայր Գայանե Հակոբյանն օրերս փորձել էր առևանգել Աշոտ Փաշինյանին։ Հարուցվել է քրեական վարույթ, Հակոբյանը մեկ ամսով կալանավորվել է։
Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն այս կապակցությամբ ասել է. «Երբ առաջին խոսակցությունը տեղի ունեցավ այս թեմայով, որդիս իր փաստարկներով զրկեց ինձ իրեն նման խնդրանքով կամ կոչով դիմելու հնարավորությունից։ Միջադեպի ժամանակ Հայաստանում չէի, երբ վերադարձա, տեսա, որ իրավական ընթացակարգեր են սկսվել։ Երբ նրա հետ զրուցում էի, հիշեցրեց, որ ամբողջ նպատակն ու խնդիրն այն էր, որ երկրում իրավական ձևերով լուծվեն հարցերը։ Հարցրեց՝ հիմա ես ո՞նց արձագանքեմ այդ փաստին, ես էլ ի՞մ ընկերներին կամ ջոկատի անդամներին վերցնեմ, պատասխան գործողություններ անեմ, անհարգալից վերաբերմունքին անհարգալից վերաբերմունքո՞վ պատասխանեմ, սպառնալիքին սպառնալիքո՞վ պատասխանեմ, առևանգմանը՝ առևանգմա՞մբ»։
Վարչապետն անդրադարձել է իր թիկնապահների մասնակցությամբ նախորդ տարի տեղի ունեցած միջադեպին, երբ ավտոշարասյունը վրաերթի էր ենթարկել Սոնա Մնացականյանին։ Փաշինյանը նշել, է, որ այդ քրեական գործից տեղյակ չէ. «Շատ ցավում եմ միջադեպի վերաբերյալ, միջադեպից հետո ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել տուժածի՝ վրաերթի արդյունքում զոհված կնոջ հոր հետ։ Ինքն ասել է, որ ակնկալիքն այն է, որ իրավական ընթացակարգով տեղի ունենա ամեն ինչ։ Ես հիմա, ճիշտն ասած, չգիտեմ՝ արարքն ինչպես, ինչ հոդվածով է որակվել ։Կարող եմ ասել, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել որդուս հետ, որակված է քր.օր 191 հոդվածով՝ մարդու առևանգում»։

Премьер-министр не призывал сына отозвать жалобу (ВИДЕО)
Премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что не призывал своего сына Ашота Пашиняна отозвать жалобу на мать погибшего военнослужащего.
Напомним, что на днях мать погибшего военнослужащего Гаяне Акопян пыталась похитить Ашота Пашиняна. Было возбуждено уголовное дело, Акопян была задержана на один месяц.
Об этом на встрече с журналистами заявил Никол Пашинян. «Когда состоялся первый разговор на эту тему, мой сын своими доводами лишил меня возможности обратиться к нему с такой просьбой или обращением. Меня не было в Армении в момент инцидента, когда я вернулся, я увидел, что начались судебные процессы. Когда я с ним разговаривал, он напомнил мне, что вся цель и задача заключалась в том, чтобы решать вопросы в стране законными путями. Он спросил: «Как мне теперь реагировать на этот факт? Должен ли я взять своих друзей или членов отряда, предпринять ответные действия, ответить неуважением на неуважение, ответить угрозой на угрозу, а похищение похищением?»
Премьер-министр сослался на инцидент, произошедший в прошлом году с участием его телохранителей, когда кортеж наехал на Сону Мнацаканян. Пашинян отметил, что ему ничего не известно об этом уголовном деле. «Я очень сожалею о случившемся, после происшествия у меня состоялся телефонный разговор с отцом пострадавшей женщины, которая погибла в результате столкновения. Он сказал, что рассчитывает на то, что все произойдет в рамках законной процедуры. Сейчас, честно говоря, я не знаю, как и по какой статье было квалифицировано это деяние. Могу сказать, что то, что произошло с моим сыном, квалифицировано по статье 191 УК РА, похищение человека»