Վարչապետը չի հորդորել որդուն՝ ետ վերցնել բողոքը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ որդուն՝ Աշոտ Փաշինյանին չի հորդորել ետ վերցնել զոհված զինծառայողի մոր դեմ բողոքը։
Հիշեցնենք, զոհվածի մայր Գայանե Հակոբյանն օրերս փորձել էր առևանգել Աշոտ Փաշինյանին։ Հարուցվել է քրեական վարույթ, Հակոբյանը մեկ ամսով կալանավորվել է։
Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ հանդիպմանն այս կապակցությամբ ասել է. «Երբ առաջին խոսակցությունը տեղի ունեցավ այս թեմայով, որդիս իր փաստարկներով զրկեց ինձ իրեն նման խնդրանքով կամ կոչով դիմելու հնարավորությունից։ Միջադեպի ժամանակ Հայաստանում չէի, երբ վերադարձա, տեսա, որ իրավական ընթացակարգեր են սկսվել։ Երբ նրա հետ զրուցում էի, հիշեցրեց, որ ամբողջ նպատակն ու խնդիրն այն էր, որ երկրում իրավական ձևերով լուծվեն հարցերը։ Հարցրեց՝ հիմա ես ո՞նց արձագանքեմ այդ փաստին, ես էլ ի՞մ ընկերներին կամ ջոկատի անդամներին վերցնեմ, պատասխան գործողություններ անեմ, անհարգալից վերաբերմունքին անհարգալից վերաբերմունքո՞վ պատասխանեմ, սպառնալիքին սպառնալիքո՞վ պատասխանեմ, առևանգմանը՝ առևանգմա՞մբ»։
Վարչապետն անդրադարձել է իր թիկնապահների մասնակցությամբ նախորդ տարի տեղի ունեցած միջադեպին, երբ ավտոշարասյունը վրաերթի էր ենթարկել Սոնա Մնացականյանին։ Փաշինյանը նշել, է, որ այդ քրեական գործից տեղյակ չէ. «Շատ ցավում եմ միջադեպի վերաբերյալ, միջադեպից հետո ես հեռախոսազրույց եմ ունեցել տուժածի՝ վրաերթի արդյունքում զոհված կնոջ հոր հետ։ Ինքն ասել է, որ ակնկալիքն այն է, որ իրավական ընթացակարգով տեղի ունենա ամեն ինչ։ Ես հիմա, ճիշտն ասած, չգիտեմ՝ արարքն ինչպես, ինչ հոդվածով է որակվել ։Կարող եմ ասել, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել որդուս հետ, որակված է քր.օր 191 հոդվածով՝ մարդու առևանգում»։

The Prime Minister did not urge his son to withdraw the complaint (VIDEO)
RA Prime Minister Nikol Pashinyan stated that he did not urge his son Ashot Pashinyan to withdraw the complaint against the mother of the fallen serviceman.
It should be noted that Gayane Hakobyan, the victim's mother, tried to kidnap Ashot Pashinyan the other day. Criminal proceedings were initiated, and Hakobyan was detained for one month.
Nikol Pashinyan said at the meeting with journalists, "When the first conversation took place on this topic, my son, with his arguments, deprived me of the opportunity to address him with such a request or appeal. I was not in Armenia at the time of the incident, but when I returned, I saw that legal procedures had begun. When I talked with him, he reminded me that the goal and task was to solve the country's issues legally. He asked, "How should I react to that fact now? Should I take my friends or squad members, take retaliatory actions, respond to disrespect, respond to a threat with a threat, and abduct with abduction?"
The Prime Minister referred to the incident that happened last year with the participation of his bodyguards when the motorcade ran over Sona Mnatsakanyan. Pashinyan noted that he was unaware of that criminal case, "I am very sorry about the incident; after the incident, I had a phone conversation with the father of the victim, the woman who died due to the collision. He said that the expectation is that everything will happen according to the legal procedure. I don't know how and under what article the act was qualified. I can say that what happened to my son is qualified under Article 191 of the Criminal Code, kidnapping a person."