Ի՞նչ է ֆիշինգը. պարզաբանում է ոստիկանությունը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ ոստիկանությունը հաղորդագրություն է տարածել՝ տեղեկացնելով. «Մեր հաղորդումներում հաճախ ենք անդրադառնում համացանցային խարդախությունների։
Նպատակը քաղաքացիներին իրազեկելն է։ Այս անգամ անդրադառնալու ենք կիբերհանցագործության ֆիշինգ կոչվող տեսակին, որը համացանցի հետ մտավ կենցաղ, համացանցի հետ կատարելագործվեց և պարբերաբար ձեռք է բերում նոր ձևեր։ Վերջին շրջանում տարածում է ստացել ֆիշինգի նոր տեսակ։
Խարդախության այս նոր ձևի մեխանիզմը հետևյալն է. հանցագործները բջջային հեռախոսահամարին, իբր «Հայփոստ» ընկերության անունից, ուղարկում են հաղորդագրություն՝ ծանրոցի առաքման վերաբերյալ և, որպես առաքման վճար, նշում չնչին, խորհրդանշական գումար: Գումարը վճարելու համար հաղորդագրության մեջ նշվում է ֆիշինգային (կեղծ) հղում։ Մուտք գործելով՝ քաղաքացին տեղափոխվում է ոչ թե «Հայփոստ» ընկերության, այլ նմանեցված, կեղծ կայք, որտեղ իբր անհրաժեշտ է լրացնել բանկային քարտի տվյալներ՝ բանկային քարտի 16-նիշանոց թիվը, վավերականության ժամկետը, քարտապանի անուն-ազգանունը, հետնամասի գաղտնի կոդը և բանկային քարտին կից բջջային հեռախոսահամարին ստացված կոդը:
Քաղաքացին անգամ չիմանալով, թե ինչ կարող է թաքնված լինել այդ ամենի հետևում և լրացնելով պահանջվող տեղեկատվությունը, կամքից անկախ, իր բանկային քարտի տվյալները տրամադրում է հանցագործին, որն էլ դրանց միջոցով հափշտակում է քարտում առկա նրա ֆինանսական միջոցները:
Հորդորում ենք՝ եթե արդեն դարձել եք խարդախության զոհ և կրել ֆինանսական կորուստներ, անհրաժեշտ է անհապաղ դիմել ոստիկանության մասնագիտացած ստորաբաժանում՝ զանգել 1-02 կամ 011-56-27-18 հեռախոսահամարներով։ Հանցագործության բացահայտման պարագայում ոչ միայն հնարավոր է կորստի վերականգնում, այլև կկանխվեն ֆիշինգ կոչվող խարդախության նոր դեպքեր»։

Что такое фишинг? объясняет полиция (ВИДЕО)
Полиция РА распространила информационное сообщение. «В наших заявлениях мы часто говорим об интернет-мошенничестве.
Цель – информирование граждан. На этот раз мы сосредоточимся на таком виде киберпреступности, как фишинг, который вошёл в повседневную жизнь с Интернетом, совершенствовался с Интернетом и регулярно приобретает новые формы. Недавно получил распространение новый вид фишинга.
Механизм этой новой формы мошенничества заключается в следующем. на номер мобильного телефона преступники якобы от имени компании «Айпост» присылают сообщение о доставке посылки и указывают небольшую, символическую сумму в качестве платы за доставку. В сообщении указана фишинговая (фейковая) ссылка для оплаты суммы. Авторизуясь, гражданин попадает не на сайт компании «Айпост», а на смоделированный, фейковый сайт, где якобы необходимо заполнить данные банковской карты: 16-значный номер банковской карты, срок действия , имя и фамилия держателя карты, секретный код на оборотной стороне и прикрепленный к банковской карте код, полученный на номер мобильного телефона.
Гражданин, даже не подозревая, что за всем этим может скрываться, и заполнив требуемую информацию, добровольно предоставляет данные своей банковской карты преступнику, который похищает с карты его финансовые средства.
Убедительно просим вас, если вы уже стали жертвой мошенничества и понесли финансовые потери, вам следует незамедлительно обратиться в специализированный отдел полиции по телефонам 1-02 или 011-56-27-18. В случае раскрытия преступления не только возможно возмещение убытков, но и будут предотвращены новые случаи мошенничества под названием фишинг».