Հայաստանյան կրոնական փոքրամասնությունների նկատմամբ հանրային վերաբերմունքը դրական է եղել
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունն իր տարեկան զեկույցում անդրադարձել է Հայաստանում կրոնական ազատություների բնագավառում անցած տարի տեղ գտած զարգացումներին:
Փաստաթուղթը նշում է, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը ճանաչում է Հայ առաքելական եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա դերակատարությունը ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում: Այն նաև սահմանում է, որ ազգային փոքրամասնություններն իրավունք ունեն պահպանել և զարգացնել իրենց ավանդույթները, կրոնը, լեզուն ու մշակույթը: Զեկույցը հիշեցնում է՝ երկրի նոր քրեական օրենսգիրքը, որն ուժի մեջ է մտել հուլիսի 1-ից, արգելում է «խոչընդոտել կրոնի ազատության իրավունքը» և նախատեսում համապատասխան պատիժներ խախտումների դեպքում:
Հայաստանյան կրոնական փոքրամասնությունների մեծ մասը, ըստ պետքարտուղարության, պնդում է, որ, ընդհանուր առմամբ, իրենց նկատմամբ հանրային վերաբերմունքը դրական է եղել անցած տարվա ընթացքում, իսկ լրատվամիջոցներում իրենց վերաբերյալ բացասական լուսաբանումը բացակայում է կամ աննշան է: Արձանագրված դեպքերն էլ, ըստ կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների, արտացոլում են առանձին հոգևորականների վերաբերմունքը, այլ ոչ թե Հայ առաքելական եկեղեցու մոտեցումը:
ԱՄՆ պետքարտուղարության հրապարակման համաձայն, Հայաստանի հրեական համայնքն անցած տարի արձանագրել է հակասեմականության զգալի նահանջ՝ նախորդ տարվա համեմատ: Այդ ժամանակ Հայաստանում հակասեմական տրամադրությունների աճի հիմքում 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իսրայելական արտադրության զինատեսակների գործածությունն էր: Զեկույցը նկատում է, որ 2022թ․ փետրվարից հետո Ռուսաստանից Հայաստան եկած հարյուրավոր հրեաներ ունեցել են միայն դրական տպավորութուններ:
Զեկույցի՝ Ադբեջանին վերաբերող հատվածն անդրադառնում է հայկական եկեղեցիներին ու պատմամշակութային հուշարձաններին: Այն մեջբերում է Cornell University-ի Caucasus Heritage Watch-ի (CHW) ուսումնասիրությունը՝ հիմնված տարվա ընթացքում արված արբանյակային լուսանկարների վրա: Դրանք, ըստ զեկույցի, վկայում են, որ Նախիջևանում գտնվող միջնադարյան և ավելի նոր շրջանի հայկական վանքերի, եկեղեցիների և գերեզմանոցների շուրջ 98 տոկոսը ավերվել է 1997-2011 թվականներին:

Отношение общества к армянским религиозным меньшинствам было положительным
В своем годовом отчете Госдепартамент США упомянул о событиях в сфере свободы вероисповедания в Армении за прошлый год.
В документе отмечается, что Конституция Армении признает уникальную миссию Армянской Апостольской церкви в духовной жизни армянского народа, ее роль в развитии национальной культуры и сохранении национальной идентичности. В нем также говорится, что национальные меньшинства имеют право на сохранение и развитие своих традиций, религии, языка и культуры. В сообщении напоминается, что новый Уголовный кодекс страны, вступивший в силу с 1 июля, запрещает «воспрепятствование осуществлению права на свободу вероисповедания» и предусматривает соответствующие наказания за нарушения.
По данным госминистерства, большинство армянских религиозных меньшинств утверждают, что в целом отношение общества к ним за последний год было положительным, а негативное освещение их в СМИ отсутствует или незначительно. По мнению представителей религиозных меньшинств, зафиксированные случаи отражают отношение отдельных священнослужителей, а не подход Армянской Апостольской церкви.
Согласно публикации Госдепартамента США, еврейская община Армении зафиксировала значительное снижение уровня антисемитизма в прошлом году по сравнению с предыдущим годом. В то время основой подъема антисемитских настроений в Армении стало использование Азербайджаном оружия израильского производства в ходе войны 2020 года. В отчете отмечается, что в 2022 г. у сотен евреев, приехавших в Армению из России после февраля, остались только положительные впечатления.
Раздел отчета, посвященный Азербайджану, касается армянских церквей и памятников истории и культуры. В нем цитируется исследование, проведенное организацией «Caucasus Heritage Watch» (CHW) Корнельского университета, основанное на спутниковых фотографиях, сделанных в течение года. Согласно отчету, они доказывают, что около 98 процентов средневековых и новых армянских монастырей, церквей и кладбищ в Нахиджеване были разрушены в 1997-2011 годах.