Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպանատունը ռազմական կցորդ կունենա
Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպանատունը ռազմական կցորդ կունենա. այդ հաստիքը ստեղծելու որոշման նախագիծն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության վաղվա նիստի օրակարգում։
Նախագիծն ընդգրկված է չզեկուցվող հարցերի փաթեթում, ներկայացնելու է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Հնդկական կողմի ռազմաարդյունաբերական համալիրի պետական կառույցների, մասնավոր կազմակերպությունների և ընկերությունների կողմից փոխգործակցություն իրականացնելու ուղղությամբ վերջին ժամանակաշրջանում ցուցաբերած մեծ հետաքրքրությունն անհրաժեշտություն է առաջացրել Հնդկաստանի Հանրապետությունում ստեղծել Հայաստանի Հանրապետության ռազմական կցորդի հաստիք»,- նշված է որոշման հիմնավորուման մեջ։
Ռազմական կցորդը պետք է իրականացնի ներկայացուցչական աշխատանք, որը ներառում է երկու երկրների ռազմական գերատեսչությունների հետ պաշտոնական կապերի հաստատում և խորացում, ռազմական ոլորտում հարաբերությունների զարգացում, համագործակցության ծրագրերի իրականացման մշտադիտարկում, օժանդակության ցուցաբերում նախարարության և զինված ուժերի պատվիրակությունների այցերի կազմակերպման ժամանակ:

В посольстве Армении в Индии будет назначен военный атташе.
Посольство Армении в Индии будет иметь военного атташе. проект решения о создании этой должности включен в повестку дня завтрашнего заседания правительства РА.
Проект включен в пакет неотчетных вопросов и будет представлен министром обороны РА Суреном Папикяном.
«Большой интерес, проявленный в последнее время государственными структурами, частными организациями и компаниями оборонно-промышленного комплекса индийской стороны, обусловил необходимость создания в Республике Индии должности военного атташе Республики Армения, — говорится в обосновании решения.
Военный атташе должен осуществлять представительскую работу, которая включает в себя установление и углубление официальных отношений с военными ведомствами двух стран, развитие отношений в военной сфере, контроль за выполнением программ сотрудничества, оказание помощи в организации визитов делегаций двух стран.