Համագործակցության հուշագիր՝ ՀՀ ՔԿ և ԱՄՆ հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի միջև
ՀՀ քննչական կոմիտեի և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) միջև գործակցությունը թևակոխում է որակապես նոր շրջափուլ։
Մայիսի 16-ին ՀՀ քննչական կոմիտեում երկու կառույցների միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր, որն ստորագրել են մի կողից ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանը, մյուս կողմից՝ ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի՝ Հայաստանում և Վրաստանում իրավական կցորդ տիկին Հեդեր Բերգը։
Կարևոր այս իրադարձությանը ներկա են գտնվել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Ալիսոն Քվինը։
Համագործակցության հուշագիրն ուղղված է անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում ՀՀ ՔԿ-ի և ԱՄՆ ՀԴԲ-ի ջանքերի համատեղմանը և արդյունավետության բարձրացմանը։
Այն վերաբերում է կիբեռհանցավորության, մարդկանց առևանգման, կազմակերպված հանցավորության, տնտեսական, ֆինանսական և բանկային ոլորտներում անօրինական միջազգային գործունեության, այդ թվում՝ փողերի լվացման, անօրինական միգրացիայի բոլոր ձևերի, թրաֆիքինգի, ինչպես նաև` այլ բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին։
Հուշագրի հիման վրա համագործակցությունն իրականացվելու է համակարգված օպերացիաների իրականացման, իրավապահ ոլորտում տեղեկությունների փոխանակման, կողմերի միջև գոյություն ունեցող համագործակցային կապերի ամրապնդման, ինչպես նաև` մասնագիտական կարողությունների զարգացման ոլորտում մեթոդական աջակցության միջոցով։
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահն ԱՄՆ դեսպանի հետ հանդիպման ընթացքում չափազանց կարևոր է համարել հուշագրի ստորագրումը, որը հնարավորություն կտա կարգավորել և առավել համակարգված դարձնել երկու երկրների միջև իրավական համագործակցությունը՝ այն բարձրացնելով որակական նոր հարթություն։ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը հույս է հայտնել, որ իրավապահ կառույցների միջև օրըստօրե խորացող գործակցությունը շարունակական կլինի։
Իր հերթին Դեսպան տիկին Քրիստինա Քվինը հուշագրի ստորագրումը նշանակալի է համարել անդրազգային հանցավորության դեմ համապարփակ պայքարում միջազգային իրավապահ մարմինների բոլոր մակարդակներում համագործակցության ամրապնդման, հանցավորության սպառնալիքի աճի կանխարգելման տեսանկյունից։ Նա նշել է, որ դեսպանությունը կշարունակի ՀՀ և ԱՄՆ իրավապահ կառույցների միջև համագործակցության խորացմանը։

Меморандум о сотрудничестве между СК РА и Федеральным бюро расследований США
Сотрудничество между Следственным комитетом РА и Федеральным бюро расследований (ФБР) Министерства юстиции США вступает в качественно новую фазу.
16 мая Следственный комитет РА подписал меморандум о сотрудничестве между двумя структурами, который подписали заместитель председателя Следственного комитета РА Арсен Айвазян и атташе по правовым вопросам Федерального бюро расследований США в Армении и Грузии, Хизер Берг.
На этом важном мероприятии присутствовали Председатель Следственного комитета РА Аргишти Кярамян и Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Республике Армения Кристина Элисон Куинн.
Меморандум о сотрудничестве направлен на объединение усилий Управления уголовного розыска РА и ФБР США в борьбе с транснациональной преступностью и повышении их эффективности.
Речь идет о борьбе с киберпреступностью, хищением людей, организованной преступностью, незаконной международной деятельностью в экономической, финансовой и банковской сферах, включая отмывание денег, всеми формами незаконной миграции, торговлей людьми, а также другими видами преступлений.
На основе меморандума сотрудничество будет осуществляться путем осуществления скоординированных операций, обмена информацией в сфере правоохранительной деятельности, укрепления существующих кооперационных связей между сторонами, а также методической поддержки в сфере развитие профессионального потенциала.
В ходе встречи с послом США Председатель Следственного комитета РА счел чрезвычайно важным подписание меморандума, который позволит урегулировать и сделать правовое сотрудничество между двумя странами более системным, подняв его на новый качественный уровень. Председатель Следственного комитета РА выразил надежду, что ежедневно углубляющееся сотрудничество между правоохранительными структурами будет непрерывным.
В свою очередь Посол Кристина Куинн посчитала подписание меморандума значимым в комплексной борьбе с транснациональной преступностью с точки зрения укрепления сотрудничества на всех уровнях международных правоохранительных органов и предотвращения роста угрозы преступности. Он отметил, что посольство продолжит углублять сотрудничество между правоохранительными структурами РА и США.