ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 16-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիպրոս Գիորգալիսին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել վերջին տարիներին Հայաստանի և Կիպրոսի միջև ձևավորված միջպետական և բազմոլորտ հարաբերությունները: Նա երախտագիտություն է հայտնել Կիպրոսի Ներկայացուցիչների պալատի գործընկերներին 2023 թվականի ապրիլի 6-ին «Հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիան և Լեռնային Ղարաբաղում ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ» բանաձևի միաձայն ընդունման համար:
Հանդիպմանն ընդգծվել է երկու խորհրդարաններում գործող համագործակցության հանձնաժողովների դերը՝ կարևորելով օրեր առաջ ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Կիպրոս միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Հայկ Կոնջորյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Կիպրոս: Բարձր է գնահատվել միջազգային տարբեր կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում բարեկամ երկրների պատվիրակությունների միջև սերտ և արդյունավետ համագործակցությունն ու փոխաջակցությունը: «Կիպրոս կատարած իմ պաշտոնական այցից մի միտք է տպավորվել, երբ գործընկերներս ասացին, որ Կիպրոսը պատրաստ է ստանձնել Հայաստանի փաստաբանի դերը Եվրամիությունում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը ևս պատրաստ է աջակցել Կիպրոսին:

Ален Симонян выразил благодарность коллегам Палаты представителей Кипра
16 мая Председатель НС РА Ален Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Кипр Гиоргалиса.
Спикер НС РА высоко оценил межгосударственные и многоотраслевые отношения, сложившиеся между Арменией и Кипром в последние годы. Он выразил благодарность коллегам из Палаты представителей Кипра за единогласное принятие резолюции 6 апреля 2023 года «Относительно продолжающейся агрессии Азербайджана против армян и нынешней ситуации в Нагорном Карабахе».
На встрече была подчеркнута роль действующих в двух парламентах комиссий по сотрудничеству, особо отмечен визит на Кипр делегации во главе с председателем межпарламентской комиссии НС Армения-Кипр Айком Конджоряном. Высоко оценено тесное и эффективное сотрудничество и взаимная поддержка между делегациями дружественных стран в рамках парламентских ассамблей различных международных организаций. «Я был впечатлен своим официальным визитом на Кипр, когда мои коллеги сказали, что Кипр готов взять на себя роль адвоката Армении в Евросоюзе », - отметил Ален Симонян, добавив, что Армения также готова поддержать Кипр.