ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ քննարկել են փոխգործակցությունը զարգացնելու հնարավորություններ
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի գործադիր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ջեյմս Էփլգեյթի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը դրական է գնահատել ԱՄՆ գործընկերների հետ փոխգործակցության առկա մակարդակը, Դատախազության կարիքների շուրջ շարունակական երկխոսությունը և անդրադարձ է կատարել գործընկերության ընդլայնման հեռանկարներին: Այս համատեքստում ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է ամերիկացի գործընկերների աջակցությունը Հայաստանի դատախազների մասնագիտական կարողությունների զարգացման գործընթացում և կարևորել է դատախազների շարունակական վերապատրաստման ծրագրերի իրականացումը՝ փողերի լվացման, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, կիբեռ և կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ պայքարի, ինչպես նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ինստիտուտի կատարելագործման ուղղություններով:
Գլխավոր դատախազն ընդգծել է նաև Հայաստանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև հանձնման մասին երկկողմ պայմանագիր կնքելու շուրջ երկխոսությունը շարունակելու անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ այն թույլ կտա առավել արդյունավետ համագործակցել հետախուզվող անձանց հանձնման գործընթացում. դրա արդյունքում ՀՀ-ում հանցանք կատարած և ԱՄՆ տեղափոխված անձինք չեն խուսափի արդարադատությունից:
Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է նաև դատախազների գործունեության և արդյունավետության գնահատման համակարգի ներդրման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքներին և ԱՄՆ գործընկերների հետ քննարկել է այդ կապակցությամբ տեխնիկական աջակցություն տրամադրելու հնարավորությունները:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի գործադիր քարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ջեյմս Էփլգեյթը շնորհակալություն է հայտնել։
Աննա Վարդապետյանին հանդիպման և Դատախազության առաջնահերթությունները ներկայացնելու համար: Ջեյմս Էփլգեյթը բարձր է գնահատել ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ շփման մակարդակը և Աննա Վարդապետյանի հետ քննարկել է մի շարք ուղղություններով փոխգործակցությունը զարգացնելու հեռանկարները:

С официальными лицами США обсудили возможности развития сотрудничества
Генеральный прокурор Анна Вардапетян сегодня приняла делегацию во главе с исполняющим обязанности заместителя исполнительного секретаря Управления по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов Государственного департамента США Джеймсом Эпплгейтом.
Анна Вардапетян положительно оценила текущий уровень взаимодействия с партнерами из США, постоянный диалог о потребностях прокуратуры и коснулась перспектив расширения партнерства. В этом контексте Генеральный прокурор Республики Армения подчеркнула поддержку со стороны американских партнеров в процессе развития профессионального потенциала прокуроров Армении и подчеркнула важность реализации программ непрерывного обучения прокуроров в направлениях борьбы с отмыванием денег , незаконного оборота наркотиков, кибер- и коррупционных преступлений, а также совершенствования института конфискации имущества незаконного происхождения.
Генеральный прокурор также подчеркнула необходимость продолжения диалога по подписанию двустороннего договора об экстрадиции между Арменией и Соединенными Штатами Америки, отметив, что это позволит более эффективно сотрудничать в процессе экстрадиции разыскиваемых лиц. в результате лица, совершившие преступление в РА и сбежавшие в США, не смогут избежать правосудия.
Анна Вардапетян коснулась также проводимой работы по внедрению системы оценки прокурорской деятельности и эффективности и обсудила возможности оказания технической поддержки в этом отношении с американскими партнерами.
Джеймс Эпплгейт, исполняющий обязанности заместителя исполнительного секретаря Управления по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов Государственного департамента США, выразил благодарность Анне Вардапетян за встречу и высоко оценил уровень связи с Генеральной прокуратурой РА и обсудил перспективы развития сотрудничества по ряду направлений.