Հակառակորդի կողմից ԱԹՍ օգտագործելու հետևանքով ՀՀ ԶՈւ երկու զինծառայողի վիրավորվելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է վարույթ. ՔԿ
2023թ. մայիսի 12-ին՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողները, ռասայական, ազգային, էթնիկ ծագումով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով, իրենց ծառայողական պարտքը կատարող ՀՀ ՊՆ ԶՈւ N զորամասի զինծառայողներին կյանքից ապօրինաբար զրկելու դիտավորությամբ, կիրառել են մարտական ԱԹՍ, որի հարվածից տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել նույն զորամասի երկու զինծառայողներ:
Նույն օրը վերջիններս տեղափոխվել են Գեղարքունիքի կայազորային զինհոսպիտալ, նրանցից մեկի վիճակը գնահատվում է բավարար, մյուսինը՝ ծանր:
Դեպքի վերաբերյալ ստացված հաղորդման հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ  հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 15-րդ կետերով /2 դրվագ/ (ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու փորձը, որը կատարվել է անձի կամ նրա մերձավոր ազգականի կամ մերձավորի` կապված այդ անձի կողմից իր պետական, քաղաքական, ծառայողական, մասնագիտական կամ հասարակական գործունեության կամ պարտքի կատարման հետ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ռասայական, ազգային, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումով, կրոնով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով)։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական խումբը: Կատարվում են անհետաձգելի ապացուցողական և վարութային գործողություններ՝ կատարվածի հանգամանքները պարզելու, Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների հանցավոր գործողություններին իրավական գնահատականներ տալու նպատակով։

RA Armed Forces as a result of the use of UAV by the enemy; IC
On May 12, 2023, around 10:00 a.m., the service members of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan unlawfully deprived the lives of the service members of the N military unit of the RA Defense Force, who were performing their service duty, with the motive of hatred, intolerance or hostility due to racial, national, ethnic origin, applied are combat UAV, the impact of which injured two service members of the same military unit to varying degrees.
On the same day, the latters were transferred to the Gegharkunik Garrison Military Hospital; the condition of one of them is assessed as satisfactory, the condition of the other as serious.
Based on the report received regarding the incident, criminal proceedings were initiated in the Fifth Garrison Investigation Department of the Military Investigation General Department of the RA Investigative Committee by Article 44-155, Part 2, Clauses 1, 7, and 15 of the RA Criminal Code / Episode 2 / (the attempt to deprive another person of life illegally, which was committed by a person or his close relative or relative, in connection with the performance of his state, political, service, professional or public activity or duty by that person, in a manner dangerous to the lives of other persons, racial, national, motivated by hatred, intolerance or hostility due to ethnic or social origin, religion, political or different views or other circumstances of a personal or social nature).
The investigative team went to the scene immediately. Urgent evidentiary and procedural actions are being carried out in order to find out the circumstances of the incident, to give legal assessments to the criminal actions of the servicemen of the Armed Forces of Azerbaijan.