Սոթքի բացահանքի աշխատանքները 1 ամվսա ընթացքում կդադարեն (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հովհաննես Հարությունյանն անդրադարձել է Սոթքի հանքի հետագա աշխատանքներին։
Նրա խոսքով, բացահանքի աշխատանքների ավարտը նախատեսվել էին նախորդ տարվա աշնան վերջ, սակայն 5-6 ամսով երկարաձգվել են. «Մեր բանակցությունների և մեր պնդմամբ դրանք շարունակվում են, և աշխատողների մեծ մասին պահում էին մինչև այս տարվա ամառը, որից հետո պետք է սկսեին կրճատումները»։
Ըստ Հարությունյանի, հանքը կանցնի փակ եղանակով աշխատանքի։ Նա վստահեցրել է, որ բացահանքում եղած պաշարները սպառվում են. «Ի վերջո բացահանքի աշխատանքները լիարժեք կդադարեցվեն, որովհետև բացահանքում եղած պաշարներն այլևս սպառված կլինեն»։

Разработку Сотского рудника остановят в течение 1 месяца (ВИДЕО)
Заместитель министра территориального управления и инфраструктуры РА Ованес Арутюнян коснулся будущих работ Сотского рудника.
По его словам, завершение карьерных работ планировалось на конец осени прошлого года, но они были растянуты на 5-6 месяцев. «После переговоров и нашему настоянию они продолжаются, и большинство рабочих оставлено до лета этого года, после чего должны начаться увольнения».
По словам Арутюняна, шахта будет закрыта. Он заверил, что запасы в карьере на исходе. «В конце концов, карьерные работы будут полностью остановлены, потому что ресурсы в карьере будут исчерпаны».