«Ատեստավորման արդյունքում զինծառայողների աշխատավարձը կկրկնապատկվի». վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ատեստավորման արդյունքում  զինծառայողների աշխատավարձը կկրկնապատկվի». վարչապետը մանրամասներ է ներկայացրել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կառավարության որոշմամբ սահմանվեցին պայմանագրային զինծառայողների ատեստավորման արդյունքների գնահատման նոր ձևաչափը, ստացած գնահատականների հիման վրա հավելավճարների նոր չափերը, ինչպես նաև հստակեցվեց օրենքով սահմանված դեպքերում իրականացված նոր ատեստավորման արդյունքներով զինծառայողին համապատասխան չափով հավելավճարի հաշվարկման կարգը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն, արձագանքելով այս որոշմանը, նշեց. «ԶՈւ-ում ատեստավորման արդյունքում աշխատավարձերը պետք է առնվազն կրկնապատկվեն։ Սահմանել ենք ատեստավորման չափանիշ, որը գերազանցողի աշխատավարձը կկրկնապատկվի։ Վերջին ամիսներին տեղի են ունենում ատեստավորման գործընթացի նախապատրաստությունները»։
Փաշինյանի խոսքով՝ սպայական կազմի համար գերազանց ստանալու դեպքում աշխատավարձը կավելանա․ «Եթե առանց հարկերի ստանում են 350 հազար դրամ, ատեստավորումից հետո կստանան 700 հազար դրամ; եթե ստանում են 400 հազար դրամ, կստանան 800 հազար դրամ։ Հիմա ավելացնում ենք ևս երկու կետ՝ «լավ»-ի դեպքում աշխատավարձը կբարձրանա 420 հազար դրամով, «բավարար»-ի դեպքում՝ 230 հազար դրամով․ կխնդրեմ նկատի ունենալ՝ հարկերը ներառյալ»։
Սուրեն Պապիկյանն էլ նշեց, թե շարքային կազմը (մարտական հերթապահությունը՝ ներառյալ) «բավարար» գնահատականի դեպքում կստանա 321.910 դրամ, «լավ» գնահատականի դեպքում՝ 430.910 դրամ, գերազանցի դեպքում՝ 470.910 դրամ. «Օրինակ, գնդապետը «բավարար» գնահատականի դեպքում մարտական հերթապահություն իրականացնող զորամասում կստանա 737.760 դրամ, գերազանցի դեպքում՝ 923.260 դրամ»։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ մարդիկ պատրաստվում են ատեստավորման, ինչի արդյունքում մարտական պատրաստության ավելի ինտենսիվ գործընթաց է տեղի ունենում, նաև՝ դրանով մեծանում է պայմանագրային զինծառայության գրավչությունը։

«По результатам аттестации оклад военнослужащих будет увеличен в два раза». Премьер представил подробности (ВИДЕО)
Постановлением правительства определен новый формат оценки результатов аттестации военнослужащих по контракту, новые размеры надбавок по результатам полученных оценок, а также уточнен порядок расчета премии военнослужащему по результатам проведенной новой аттестации вне случаях, установленных законом.
Премьер-министр РА Никол Пашинян, комментируя на это решение, сказал: «По итогам аттестации в Вооруженных Силах оклады должны быть увеличены как минимум в два раза. Мы установили аттестационный стандарт, зарплата человека, превышающего его, будет удвоена. В последние месяцы велась подготовка к процессу сертификации».
По словам Пашиняна, зарплата будет увеличена, если офицеры получат отличные оценки. «Если они получают 350 тысяч драмов без налогов, то после аттестации они получат 700 тысяч драмов; если они получают 400 тысяч драмов, они получат 800 тысяч драмов. Теперь добавим еще два пункта: в случае «хорошо» заработная плата увеличится на 420 тысяч драмов, в случае «удовлетворительно» - на 230 тысяч драмов. Обратите внимание, что налоги включены.
Сурен Папикян также отметил, что рядовой состав (включая боевое дежурство) при оценке «удовлетворительно» получит 321 910 драмов, при оценке «хорошо» – 430 910 драмов, при оценке «отлично» – 470 910 драмов. . «Например, полковник в воинской части, несущей боевое дежурство, при оценке «удовлетворительно» получит 737 760 драмов, а при оценке «отлично» — 923 260 драмов».
По словам Никола Пашиняна, люди готовятся к аттестации, в результате чего происходит более интенсивный процесс боевой подготовки, что также повышает привлекательность службы по контракту.