ՄԻԵԴ-ը մերժել է ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ կառավարության դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը
ՄԻԵԴ-ը մերժել է ադրբեջանցիների կողմից   ՀՀ կառավարության դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը
Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից հայտնում են, որ ՄԻԵԴ-ը մերժել է ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար վերջիններիս հարազատների կողմից ՀՀ կառավարության դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը։
«Սույն թվականի մայիսի 9-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մերժել է վերջերս ՀՀ սահմանը ապօրինաբար հատած Ադրբեջանի երկու քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության համար վերջիններիս հարազատների կողմից ՀՀ կառավարության դեմ Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով սահմանված միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջը։
Մասնավորապես, Եվրոպական դատարանից պահանջվել էր կիրառել միջանկյալ միջոց այն հիմնավորմամբ, որ ՀՀ-ում Ադրբեջանցի երկու զինծառայողների նկատմամբ դրսևորվում է կյանքի իրավունքին և խոշտանգումներից զերծ մնալու պարտավորությանը հակասող վերաբերմունք։ ՀՀ կառավարությունը Եվրոպական դատարան է ներկայացրել պատշաճ դիրքորոշում այն մասին, որ ադրբեջանցի զինծառայողների կոնվենցիոն իրավունքները պատշաճ երաշխավորվել են ՀՀ-ում։
Այս առնչությամբ ՀՀ կառավարությունը Եվրոպական դատարան է ներկայացրել նաև համապատասխան ապացույցներ։ Եվրոպական դատարանը, հիմնվելով ՀՀ կառավարության դիրքորոշման վրա, մերժել է ՀՀ դեմ միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին ադրբեջանցի զինծառայողների հարազատների ներկայացրած պահանջը»,- հայտնում են ներկայացուցչի գրասենյակից։

The ECHR rejected the request of the Azerbaijanis to apply an interim measure against the RA government.
The office of the RA representative on international legal issues reports that the ECtHR rejected the request of the latter's relatives to apply an interim measure against the RA government for the protection of the rights of two citizens of Azerbaijan who crossed the border of the Republic of Armenia illegally.
"On May 9 of this year, the European Court of Human Rights rejected the request of the relatives of two Azerbaijani citizens who recently illegally crossed the RA border to apply an interim measure against the RA government, as defined by Rule 39 of the Rules of the European Court.
In particular, the European Court was requested to apply an interim measure on the grounds that two Azerbaijani servicemen are being treated in RA contrary to the right to life and the obligation to be free from torture. The Government of the Republic of Armenia presented to the European Court a proper position that the Convention rights of the Azerbaijani servicemen were properly guaranteed in the Republic of Armenia.
In this regard, the RA government has also submitted relevant evidence to the European Court. "The European Court, based on the RA government's position, rejected the request submitted by the relatives of the Azerbaijani servicemen to apply an interim measure against the RA," the representative's office reports.