Հայաստանն ու Ռուսաստանը կհամագործակցեն միջուկային բժշկության ոլորտում
Միջուկային բժշկության ոլորտում համագործակցության նպատակով առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է «Ռուսատոմ առողջություն» ԲԲԸ գլխավոր տնօրենին և ընկերության ներկայացուցիչներին:
Ընկերությունը զբաղվում է միջուկային բժշկության տեխնոլոգիաների զարգացմամբ, ռադիոնուկլիդային թերապիայի համար արտադրում է նոր ռադիոդեղագործական դեղամիջոցներ, ինչպես նաև ընդլայնում է ուռուցքային հիվանդությունների բուժման մեջ միջուկային բժշկության մեթոդների կիրառումը:
Քննարկմանը պայմանավորվել են հայ և ռուս մասնագետներից կազմված աշխատանքային խումբ ստեղծել` քայլ առ քայլ մշակելու համագործակցության հայեցակարգն ու ճանապարհային քարտեզը:
Այս փոխգործակցության արդյունքում միջուկային բժշկությունը` գերժամանակակից բոլոր տեխնոլոգիաներով, ուռուցքաբանության ոլորտում հասանելի կլինի մեր երկրում, հնարավորություն կստեղծվի ռադիոդեղամիջոցների արտադրություն իրականացնել, ինչպես նաև ուռուցքաբանության մեջ կներդրվի ախտորոշման և բուժման նոր մեթոդներ:

Армения и Россия будут сотрудничать в сфере ядерной медицины
В целях сотрудничества в области ядерной медицины министр здравоохранения Анаит Аванесян приняла генерального директора ОАО «Русатом Здоровье» и представителей компании.
Компания занимается развитием технологий ядерной медицины, производит новые радиофармпрепараты для радионуклидной терапии, а также расширяет применение методов ядерной медицины при лечении опухолевых заболеваний.
В ходе обсуждения было решено создать рабочую группу из армянских и российских специалистов для поэтапной разработки концепции и дорожной карты сотрудничества.
В результате такого взаимодействия в нашей стране будет доступна ядерная медицина со всеми современными технологиями в области онкологии, будет создана возможность производства радиофармпрепаратов, внедрены новые методы диагностики и лечения в онкологии.