Գնահատելի է էական առաջընթացը, որ ՀՀ-ն ունի առողջապահության ոլորտում. ԱՄՆ դեսպանը՝ Ավանեսյանին
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպան Քրիստինա Քվինին:
«Հայաստանի պետականության պատմության ընթացքում մեծ է Միացյալ Նահանգների դերակատարումը` բժշկական հաստատությունների, առողջության առաջնային պահպանման օղակի կայացման, ընտանեկան բժշկության ինստիտուտի ձևավորման և, ընդհանուր առմամբ, առողջապահական համակարգի զարգացման գործում»,- նշել է նախարարը:
Դեսպան Քվինը կարևորել է երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը. «Գնահատելի է այն էական առաջընթացը, որ Հայաստանն ունի առողջապահության ոլորտում: Ուրախ ենք նաև, որ Հայաստանն անցնում է առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրմանը, որը կուղղվի քաղաքացիների առողջության պահպանմանը»:
Նախարարը ներկայացրել է ոլորտի հիմնական բարեփոխումները և քննարկել թափանցիկ, զսպումների և հակակշիռների վրա հիմնված ապահովագրական համակարգի ստեղծման, կառավարման և կարողությունների զարգացման ուղղությամբ համագործակցության հնարավորությունները:
Ընդգծվել է վարակիչ հիվանդությունների, դրանց կանխարգելման ուղղությամբ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը:

Заметен значительный прогресс, достигнутый РА в секторе здравоохранения. Посол США
Министр здравоохранения Анаит Аванесян приняла посла Соединенных Штатов Америки в Армении Кристину Куинн.
«Роль США велика за всю историю государственности Армении в создании медицинских учреждений, первичной медико-санитарной помощи, становлении Института семейной медицины и в целом развитии системы здравоохранения», - сказала министр.
Посол Куинн особо отметила усилия, направленные на укрепление двусторонних отношений. « Заметен значительный прогресс, которого добилась Армения в сфере здравоохранения. Мы также рады тому, что Армения движется к введению комплексного медицинского страхования, которое будет направлено на охрану здоровья граждан».
Министр представила основные реформы сектора и обсудила возможности сотрудничества в направлении создания, управления и наращивания потенциала прозрачной системы страхования, основанной на системе сдержек и противовесов.
Подчеркнута готовность к продолжению сотрудничества в направлении профилактики инфекционных заболеваний.