ՀՀ քաղաքացին պիտի՛ եւ պարտավոր է լինել հպարտ. Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը
Այսօր նշում ենք Քաղաքացու օրը եւ ի՞նչ է դա նշանակում: Մենք ընդգծում ենք Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական էությունը, որտեղ ժողովուրդը, Քաղաքացիների հավաքականությունն իշխանության միակ աղբյուրն է, միակ կրողը:
2018 թվականի Ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանի Հանրապետությունում որեւէ մակարդակի որեւէ ընտրություն չի կեղծվել եւ Քաղաքացին հնարավորություն է ունեցել կայացնել որոշումներ՝ ավագանի, համայնքի ղեկավար, Ազգային ժողով եւ վարչապետ ընտրել ազատ կամարտահայտությամբ: Ընտրողների ազատ կամարտահայտությու՛նն է դարձել իշխանության ձեւավորման միակ բանաձեւը:
Հենց սա էր 2018 թվականի Հեղափոխության առաջնային եւ առանցքային նպատակներից մեկը, որ իրագործված է լիովին: Հայաստանի Հանրապետությունում չկան քաղբանտարկյալներ, չկա որեւէ միտք, գաղափար, տեղեկատվություն, որ հնարավոր չէ հանրությանը հասցնել հեռուստատեսային եթերով կամ զանգվածային լրատվության միջոցներով, սոցիալական ցանցերը, քաղաքական, հանրային եւ տնտեսական գործունեությունն ազատ են լիովին:
Մեր ընդդիմախոսներն ասում են՝ թող չունենայինք ժողովրդավարություն, բայց չունենայինք նաեւ այն աղետալի ձախողումները, որ ունեցանք, մասնավորապես, 44-օրյա պատերազմում եւ դրանից հետո:
Բայց գոնե այսօր պիտի համարձակություն ունենամ ասելու. այդ աղետները վրա հասան երկար տարիներ ժողովրդավարություն, օրինականություն, քաղաքացիական ազատ բանավեճ չունենալու հետեւանքով, այն տաբուների, կաղապարների եւ «ճշմարտությունների» պատճառով, որոնք ստեղծվել էին բարեհունչ վերնագրերի ներքո, բայց ո՛չ հանուն պետականության: Մենք ժամանակին չկարողացանք հաղթահարել այդ տաբուներն ու կաղապարները եւ դա էր, թերեւս, մեր մեծագույն ձախողումը:
Այդ տաբուների գործադրմամբ այսօր էլ փորձ է արվում թույլ չտալ քաղաքական, քաղաքացիական եւ քաղաքագիտական մտքի զարգացումը, բայց ապագայի առաջ մեր ունեցած պատասխանատվությունը պիտի պարտադրի մեզ ասել՝ Հայրենիքը պետությունն է, որը պիտի լինի կոնկրետ, սերը Հայրենիքի նկատմամբ օրինապահությունն է, քաղաքացիությունն ինքնություն է, անվտանգության երաշխավորը խաղաղությունն է եւ այս հենասյուների վրա պիտի կառուցվի Ապագան:
Իսկ հպա՞րտ է արդյոք Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին:
Պիտի՛ եւ պարտավոր է լինել հպարտ, որովհետեւ այսպե՛ս դիմակայել դարակազմիկ մարտահրավերներին՝ երկիրն ու տնտեսությունը զարգացնելով, ժողովրդավարության էությանն ու արժեքներին չդավաճանելով՝ հպարտության իրական աղբյուրն է:

The RA citizen must and must be proud; Nikol Pashinyan's message
Today we celebrate Citizen's Day, and what does it mean? We emphasize the democratic nature of the Republic of Armenia, where the people, the collective of citizens, are the only source and bearer of power.
After the People's non-violent velvet revolution of 2018, no election at any level was rigged in the Republic of Armenia, and the Citizens had the opportunity to make decisions: to elect the council of elders, the head of the community, the National Assembly and the Prime Minister by free will. The free expression of the voters has become the only formula for the formation of the government.
This was one of the primary and critical goals of the 2018 Revolution, which has been fully realized. There are no political prisoners in the Republic of Armenia; no thought, idea, or information can be conveyed to the public through television or mass media; social networks and political, public, and economic activities are entirely free.
Our opponents say that we should not have democracy, but we should also not have the disastrous failures that we had, particularly in the 44-day war and after that.
But at least today, I will have the courage to say. Those catastrophes happened as a result of not having democracy, legality, and free civil debate for many years because of the taboos, patterns, and "truths" that were created under clear titles, but not for the sake of statehood. We could not overcome those taboos and stereotypes then; that was our greatest failure.
With the implementation of these taboos, an attempt is made to prevent the development of political, civil, and political science thought. Still, our responsibility to the future will compel us to say: the Motherland is the state, which must be concrete, love for the Motherland is law-abiding, citizenship is identity, the guarantor of security. It is peace, and the future will be built on these pillars.
And is the citizen of the Republic of Armenia proud?
One should and must be proud because, thus, facing epoch-making challenges, developing the country and the economy, and not betraying the essence and values of democracy is the natural source of pride.