Քննարկվել են հայ-ռուսական մշակութային համագործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը: Ողջունելով հյուրին՝ նախարարը շեշտել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում հայ-ռուսական համագործակցությունը խորացնելու և արդյունավետությունը բարձրացնելու պատրաստակամությունը:
«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջպետական ​​հարաբերություններում առանձնահատուկ տեղ է գրավում նաև կրթամշակութային ոլորտների համագործակցությունը։ Վստահ եմ՝ առկա հարաբերությունները զարգացնելու և խորացնելու ավելի մեծ ներուժ կա»,- ընդգծել է ԿԳՄՍ նախարարն ու կարևորել այսօր մեկնարկած «Մշակույթի բնագավառում հայ-ռուսական կրթական» համաժողովի անցկացումը, որի շրջանակում նախատեսվում է քննարկել մշակույթի ոլորտում համագործակցության ընդլայնման, կրթական միջավայրի բարելավման, կադրերի վերապատրաստման, բուհերի աշխատանքներում տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների ներդրմանն առնչվող հարցեր:
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ համաժողովի շրջանակում կայացել է նաև Ռուսաստանի կինոյի պետական թանգարանի «Երգում եմ քեզ, իմ Հայաստան» խորագրով ցուցադրության բացումը, որը նվիրված է «ՀայՖիլմ» կինոստուդիային և Հայաստանում ռուսական կինոյի օրերին: Ռուսական կինոյի օրերը մեկնարկում են Երևանում՝ Մոսկվա կինոթատրոնից, ֆիլմերի ցուցադրություն է նախատեսված նաև Գյումրիում:
Միջազգային մշակութային համագործակցության հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև ձևավորվել են մշակութային շատ ջերմ հարաբերություններ: Առաջիկայում Ռուսաստանում կանցկացվի Չեխովյան փառատոնը, որին նաև հայ թատերական գործիչները կմասնակցեն:
Կողմերը քննարկել են նաև կրթության և գիտության ոլորտներում փոխգործակցության՝ մասնավորապես տարբեր գիտական ինստիտուտների միջև համագործակցության հնարավորություններ ստեղծելու հեռանկարները: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկկողմ համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր:

Обсуждены вопросы, касающиеся перспектив армяно-российского культурного сотрудничества
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян сегодня приняла специального представителя президента РФ по международному культурному сотрудничеству Михаила Швыдкого.
На встрече также присутствовал заместитель министра ОНКС Артур Мартиросян. Приветствуя гостя, министр подчеркнула готовность углублять армяно-российское сотрудничество в сферах образования, науки, культуры и спорта и повышать эффективность.
«В межгосударственных отношениях между Арменией и Россией особое место также занимает сотрудничество в сфере образования и культуры. Уверена, что есть больший потенциал для развития и углубления существующих отношений», - сказала министр ОНКС и подчеркнул важность проведения начавшейся сегодня «Армяно-российской образовательной конференции в сфере культуры» в рамках которой планируется обсудить расширение сотрудничества в сфере культуры, совершенствование образовательной среды, подготовку кадров, вопросы, связанные с внедрением технологий и инноваций в работу вузов.
Жанна Андреасян сообщила, что в рамках конференции стартуют дни российского кино в Ереване с кинотеатра «Москва», также запланированы показы фильмов в Гюмри.
Специальный представитель Президента России по международному культурному сотрудничеству Михаил Швидко поблагодарил за прием и подчеркнул, что между двумя странами сложились очень теплые культурные отношения. В ближайшее время в России пройдет Чеховский фестиваль, в котором примут участие и армянские театральные деятели.
Стороны также обсудили перспективы сотрудничества в сфере образования и науки, в частности создания возможностей для сотрудничества между различными научными институтами. В ходе встречи были обсуждены и другие вопросы двустороннего сотрудничества.