ՀՀ պատմության մեջ երբեք չի եղել ամիս, երբ ՀՀ պետական բյուջե մուտքագրվի այդքան գումար. Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե ապրիլին մենք ունենք եկամտային հարկի պատմական ցուցանիշ։
«Ապրիլից դեռ մի քանի օր էլ կա, և երեկ երեկոյի դրությամբ արդեն իսկ հավաքագրվել 295 մլրդ դրամ հարկային եկամուտ: ՀՀ պատմության մեջ երբեք չի եղել ամիս, երբ ՀՀ պետական բյուջե մուտքագրվի այդքան գումար: Օրինակ, 2022-ին մենք հավաքագրվել են նախատեսվածից 80 մլրդ դրամով ավելի հարկային եկամուտներ: 2022-ի ապրիլին հավաքագրել էինք 231 մլրդ դրամ, իսկ 2023-ի ապրիլին արդեն իսկ 295 մլրդ դրամ, որը բացարձակապես ռեկորդ է բոլոր տարիների, բոլոր ամիսների նկատմամբ:
Ապրիլի 1-26-ը հարկ վճարողներ վճարել են 158,1 մլրդ դրամի շահութահարկ, որը ևս պատմական ռեկորդ է: 2022-ի ապրիլին վճարվել է 98 մլրդ դրամի շահութահարկ»,- շեշտել է վարչապետը՝ կառավարության այսօրվա նիստում։

В истории Республики Армения не было месяца, когда в государственный бюджет Республики Армения поступала такая сумма денег. Никол Пашинян
Премьер-министр РА Никол Пашинян сообщил, что в апреле у нас есть исторический рекорд подоходного налога.
« До апреля осталось еще несколько дней, а по состоянию на вчерашний вечер налоговых поступлений уже собрано 295 млрд драмов. В истории Республики Армения не было месяца, когда в государственный бюджет Республики Армения поступала такая сумма денег. Например, в 2022 году мы собрали на 80 млрд драмов больше налоговых поступлений, чем планировали. В апреле 2022 года мы собрали 231 млрд драмов, а в апреле 2023 года уже 295 млрд драмов, что является абсолютным рекордом за все годы и все месяцы.
С 1 по 26 апреля налогоплательщики уплатили 158,1 млрд драмов налога на прибыль, что также является историческим рекордом. В апреле 2022 года уплачен налог на прибыль в размере 98 млрд драмов ", - подчеркнул Премьер-министр на сегодняшнем заседании правительства.