Գնել Սանոսյանն այսօր «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորել է Երևան-Կապան-Երևան փորձնական թռիչք իրականացրած L-410 օդանավը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն այսօր «Զվարթնոց» օդանավակայանում դիմավորել է Երևան-Կապան-Երևան փորձնական թռիչք իրականացրած L410 օդանավը։
Նախարարը կարևորել է իրականցված թռիչքը․ «Այս թռիչքը բավական շատ կարևորում ենք։ Այն տեխնիկական, փորձնական թռիչք էր։ Մի քանի մոտեցումներով, մի քանի վայրէջքներով և վերելքներով մեր օդաչուները փորձարկեցին այն, ինչը թղթային սխեմաներով կար: Եվ ի ուրախություն բոլորիս, կարծես ամեն ինչ հաջող ընթացավ, և այն պատկերացումները, որոնք թղթի վրա կային, դրանք փորձնական դաշտում կիրառվեցին և հաջողությամբ ընթացավ: Սա թիմային աշխատանքի արդյունք էր, կարևոր էր շատ, և սրան կհաջորդի արդեն քննարկումներ, թե ինչ արդյունքներ ունենք, ինչ դիտարկումներ կան, ինչ վերլուծություններ է պետք անել մասնագիտական դաշտում, իսկ հեռանկարում, իհարկե, մեր նպատակը կանոնավոր չվերթներ կազմակերպելն է այս ամենը վերլուծելուց հետո»,-ասել է նախարարը՝ հավելելով, որ հեռանկարում պլաններ կան նաև Կապանը որոշ այլ օդանավակայանների հետ կապել, ոչ միայն «Զվարթնոցի»:
Հիշեցնենք, որ այսօր Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանում Երևանի ժամանակով 10:58 բարեհաջող վայրէջք էր կատարել L-410–UVP E20 չեխական արտադրության մարդատար օդանավը, որը նախատեսված է 19 ուղևորի համար: Այն գրանցված է Հայաստանի Հանրապետությունում: Իրականացվել է օդանավակայանի մոտեցման սխեմաների փորձարկում։

Гнел Саносян встретил самолет L410, совершивший сегодня испытательный полет Ереван-Капан-Ереван в аэропорту «Звартноц».
Министр территориального управления и инфраструктур РА Гнел Саносян сегодня встретил в аэропорту "Звартноц" самолет L410, совершивший испытательный полет Ереван-Капан-Ереван.
Министр подчеркнул важность полета. «Мы придаем большое значение этому рейсу. Это был технический, испытательный полет. Несколькими заходами, несколькими посадками и взлетами наши пилоты проверяли то, что было ранее запланировано на бумажных схемах. И, к счастью для всех нас, вроде бы все обошлось, и идеи, которые были на бумаге, были пущены в апробацию и сработали. Это был результат командной работы, это было очень важно, а за этим последуют дискуссии о том, какие у нас есть результаты, какие есть наблюдения, какие анализы нужно сделать в профессиональной сфере, а в дальнейшем, конечно же, наша цель - после анализа всего этого организовать регулярные рейсы", - сказал министр, добавив, что в будущем есть планы связать Капан с некоторыми другими аэропортами, не только "Звартноц".
Напомним, пассажирский самолет L-410-UVP E20 чешского производства, рассчитанный на 19 пассажиров, сегодня в 10:58 по ереванскому времени успешно приземлился в аэропорту Капан "Сюник". Проведена отработка схем захода на посадку в аэропорту.