Փոխվարչապետը կարևորել է Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի դերը Հայաստանում
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի գլխավոր ասամբլեայի նիստին, որի ընթացքում հանդես է եկել ելույթով:
Փոխվարչապետը կարևորել է Եվրոպական բիզնես ասոցիացիայի դերը Հայաստանում կայուն և մրցունակ տնտեսության զարգացման, ինչպես նաև թափանցիկ գործարար միջավայրի խթանման գործում:
Մհեր Գրիգորյանն իր խոսքում ընդգծել է նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկման կարևորությունը և խոսել եվրոպական լավագույն փորձը Հայաստանում տեղայնացնելու նշանակության մասին:

The Deputy Prime Minister highlighted the role of the European Business Association in Armenia
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan participated in the General Assembly of the European Business Association session, during which he made a speech.
The Deputy Prime Minister emphasized the role of the European Business Association in developing a stable and competitive economy in Armenia and promoting a transparent business environment.
In his speech, Mher Grigoryan also emphasized the importance of implementing the RA-EU Comprehensive and Extended Partnership Agreement and spoke about the importance of localizing the best European experience in Armenia.