ԱԳ փոխնախարարը հանդիպել է արգենտինացիների պատվիրակության հետ
Ապրիլի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը հանդիպում է ունեցել ճանաչողական այցով Հայաստանում գտնվող արգենտինացի լրագրողների, գործարարների, իրավաբանների և հասարակական գործիչների պատվիրակության հետ։
ԱԳ նախարարի տեղակալը հյուրերին ներկայացրել է հայ-արգենտինյան երկկողմ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների դրական ընթացքը: Այդ առնչությամբ շեշտվել է պարբերական քաղաքական երկխոսությունը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, առևտրատնտեսական և միջխորհրդարանական, մշակութային կապերի զարգացումը:
Պարույր Հովհաննիսյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված ներկա իրավիճակը, 2023թ. ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող արգելափակման և ապօրինի անցակետի տեղադրման հանգամանքը, ինչը կոպտորեն ոտնահարում է 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը։ Այդ առնչությամբ շեշտվել է միջազգային դերակատարների հասցեական արձագանքների կարևորությունը՝ ճնշում գործադրելու Ադրբեջանի վրա վերացնելու ապօրինի շրջափակումը և կատարելու Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից փետրվարի 22-ին կայացված որոշումը:
Տեղի են ունեցել նաև մտքերի փոխանակում տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրների շուրջ։

Заместитель министра иностранных дел встретился с делегацией Аргентины
25 апреля заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Ованнисян встретился с делегацией аргентинских журналистов, бизнесменов, юристов и общественных деятелей, находящихся с ознакомительным визитом в Армении.
Заместитель министра иностранных дел представил гостям положительный прогресс в традиционных армяно-аргентинских двусторонних дружественных отношениях. В этой связи был сделан акцент на периодическом политическом диалоге, расширении договорно-правового поля, развитии торгово-экономических и межпарламентских, культурных связей.
Паруйр Ованнисян представил текущую ситуацию вокруг нагорно-карабахского конфликта 2023 года.  Власти Азербайджана продолжают блокировать Лачинский коридор и 23 апреля 2023 г. установили незаконный блокпост, что грубо нарушает пункт 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. В этой связи была подчеркнута важность ответных мер международных акторов по оказанию давления на Азербайджан с целью снятия незаконной блокады и выполнения решения, принятого Международным судом ООН от 22 февраля.